ثبت برند در مازندران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (تعداد رای 2)

مازندران  از استان های شمالی ایران و با اب  هوای مرطوب و بسیار مساعد برای انواع محصولات کشاورزی و دامپروری طبیعتا یکی از استان های تاثیر گذار در صنعت کشاورزی ، دامپروری و انواع میوه جات در ایران می باشد. هر چند صنعت گردشگری و صنایع مختلف دیگر این استان را نمی توان نادیده گرفت.

56 درصد از صنایع و اقتصاد استان مازندران به بخش خدمات وابسته است. این استان با استفاده از ظرفیت های خوبی که در حوزه های مختلف صنعتی و تجاری دارد با نگاهی به توسعه و بهبود مستمر فعالیت های اقتصادی خود فرایند تاسیس و ثبت شرکت ها

و موسسات غیر تجاری و تجاری مختلف را تسهیل نموده و در تلاش برای هر چه بیشتر شدن رقابت ها اقتصادی و بالا بردن بهره اقتصادی این استان همیشه بوده و هست.

شرکت ها و موسسات بزرگ و نام دار استان مازندران با استفاده از این فرصت ها و تسهیلات دولتی توانسته اند با ساخت یک تا چند برند تاثیر گذار در جایگاه اقتصادی ایران برای خود نامی بزرگ ایجاد کنند . برند به عنوان عنصر کلیدی در شناخت سرزمینی و معرفی جایگاه محصولات استان مازندارن نقشی مهم بر عهده داشته است.

برند و علامت تجاری نه تنها باعث تمایز بین محصولات و خدمات شرکت ها و موسسات تجاری و غیر تجاری مختلف می شود بلکه قابلیت نشان دادن موقعیت جغرافیایی محصولات و خدمات ارائه شده را هم دارد و این خود فرصتی عظیم برای معرفی محصولات بومی استان مازنداران با تکیه بر تخصص شرکت ها و موسسات بومی این استان می باشد.

برای ورود به بازار و معرفی و دریافت وجهه لازم پس از ثبت شرکت و موسسه خود می توانید با  مشاوره کارشناسان موسسه حقوقی ویونا برندی معتبر برای خود طراحی و پس از ثبت برند ان را به بازار معرفی و جامعه مشتریان خودرا با بازاریابی مناسب از طریق برند توسعه دهید تا بتوانید با مدیریت درست و اصولی برند خود  که کارشناسان ما ان را به شما اموزش خواهند داد اقدام به برند سازی و کسب شهرت نمایید.

اما برای ثبت برند و علامت های تجاری ابتدا باید بدانید چه برند هایی را می توانید ثبت کنید.
هر نوع کلمه، حرف، عدد ، شکل، خطوط، برچسب، رنگ، اشکال سه بعدی و ... و یا ترکیبی از این علامت های قابل مشاهده  و قابل تشخیص که به خوبی خدمات و محصولات یک شرکت را توصیف کند می تواند به ثبت به عنوان یک علامت تجاری برسد.

هر چند برخی از کشور ها در قوانین ثبت برند و علامت های تجاری خود مواردی همچون صدا، بو و شعار های مختلف را هم به عنوان برند ثبت می کنند ولی در جمهوری اسلامی ایران برند باید کاملا قابل مشاهده و تشخیص باشد.

اما انچه بیشترین توجه را به خود برای طراحی برند می طلبد مواردی است که نمی گذارد برند به ثبت برسد و مانع قبول ان توسط اداره مالکیت معنوی می شود. این موارد عبارتند از:

واژه های عام:

واژه هایی مانند اسب، صندلی ، کیف و ... که در اصطلاح واژه عام نامیده می شوند و کاربرد همگانی دارند و نمی توانند به عنوان مشخصه یک کالا و خدمت باشند و ثبت انها مورد پذیرش نیست

واژه های توصیفی:

کلمات  و واژه هایی که برای توصیف یک مورد یا شی به کار می روند مانند شیرین، سریع و ... که این موارد توصیفی هستند و نمی توانند بخصوص برای موارد مرتبط مانند شیرین برای شکلات به کار روند. استفاده از این کلمات و واژه ها به این دلیل ممنوع است که انحصار ان نمی تواند در اختیار یک نفر باشد.

علائم گیج کننده و فریب دهنده:

برخی از موارد ممکن است باعث اشتباه در تشخیص و گمراهی مصرف کننده کالا و خدمات شما شوند . این کلمات مشتری را نسبت به ماهیت ، کیفیت، مبدا جغرافیایی و اصالت محصول دچار اشتباه می کنند. مثلا استفاده از عکس گاو بر روی محصولات چرم مصنوعی می تواند خریدار را به اشتباه بیانداز و او گمان کند که محصولات از چرم طبیعی هستند.

علائم خلاف اخلاق و نظم عمومی

به طور کلی متقاضی ثبت برند نمی تواند از علامت ها و مشخصه هایی در برند خود استفاده نماید که بر خلاف اخلاق حسنه و نظم عمومی جامعه باشد. این علائم بسته به نوع کشور ها و قوانین جاری در این کشور ها متفاوت تعریف می شوند.

به غیر از موارد نامبرده شده مواد دیگر هم هستند که در ثبت برند تاثیر گذار بوده و وجود این پارامتر ها در علامت طراحی شده باعث رد درخواست ثبت انها خواهد شد. مثلا استفاده از پرچم کشور ها، علائم دولتی و رسمی، نشان های بین المللی  و ... البته در شرایطی چنانچه شرکت زیر مجموعه این سازمان ها باشد و اجازه بهره برداری از علامت انها را داشته باشد استثنائاتی در این موارد وجود دارند.

یک برند موفق برندی است که مشخصه های لازم را بتواند برای ثبت داشته باشد و همچنین با تمامی اصول قانونی سنخیت داشته باشد. برند باید بتواند موارد زیر را پوشش دهد :

 • تمایز بین کالا و خدمات شرکت
 • مطابق با اصول و موازین شرعی و عرفی و اخلاق حسنه باشد
 • برگرفته از برند و یا الگوی برند های دیگری نباشد
 • درست مشابه برند دیگری نباشد
 • بر اساس تعریف شرکت و محصولات شرکت باشد
 • به هیچ عنوان از علائم دولتی و بین المللی تبعیت نکند
 • باعث گمراهی و سردرگمی مشتریان و جوامع مختلف نشود.
 • بتواند در همه جهان قابل استفاده و ثبت باشد
 • احساس و بار مثبتی برای مشتری داشته باشد.
 • و...

ثبت برند در اداره مالکیت معنوی ایران در تهران با ارائه مدارک زیر صورت خواهد پذیرفت:

اشخاص حقوقی

 • یک نسخه کپی از آگهی تاسیس ، هر نوع تغییرات مانند تغییر نام ، آدرس و تغییر مدیر عامل و همچنین روزنامه تاسیس به همراه درج تغییرات
 • یک نسخه کپی از مجوز های شرکت شامل پروانه بهره برداری و جواز تاسیس
 • کپی کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیر عامل شرکت در صورتیکه برند ریشه غیر فارسی داشته باشد
 • کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت
 • ارائه یک نمونه از علامت تجاری مورد تقاضاد در ابعاد 10*10
 • مهر شرکت
 • ریز اقلام بر طبق جواز فعالیت

اشخاص حقیقی

 • کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • کپی جواز کسب و یا هرگونه مجوز فعالیت
 • کپی کارت بازرگانی به نام متقاضی در  صورتیکه برند ریشه غیر فارسی داشته باشد
 • یک نمونه از علامت تجاری مورد درخواست در ابعاد 10*10
 • ریز اقلام طبق جواز فعالیت

علاقمندان به ثبت برند در استان مازندران باید با در دست داشتن این مدارک در مراحل مختلف به اداره ثبت مالکیت معنوی در تهران مراجعه نمایند تا برند خود را به ثبت برسانند. پیشنهاد می کنیم اگر با شرایط ثبت برند و قوانین مربوطه و تهیه مدارک و ایجاد مستندات لازم اشنایی کافی ندارید حتما با کارشناسان و متخصصین ثبت برند ویونا تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.