برای چی باید علامت تجاری ثبت کنیم ؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (تعداد رای 2)

علامت تجاری معنی کلمه لاتین برند ( Brand)  می باشد که در تعریف آن باید گفت هر گونه علامت قابل مشاهده ای که بتواند اساس تمایز و تفاوت بیم محصولات شما با سایر محصولات دیگر بشود. علامت تجاری یک نشان دیداری است یعنی باید با چشم دیده شود و البته یک نشان تاثیر گذار که باید بتواند همانگونه که دیده می شود در ذهن مخاطب جای خود را باز کند. اساسا برند یا علامت تجاری با هدف شناسنامه دار کردن و هویت بخشیدن به محصولات یک شرکت تعریف می شود. اینکه مشتریان این شرکت با دیدن این شکل و یا نشان به سادگی تولید کننده این محصول را از سایر تولید کنندگام شناسایی کنند.

وقتی شرکتی اقدام به ایجاد یک برند می کند وارد فضایی رقابتی عظیم تر شده و به دنبال شناساندن خود به جامعه هدف می باشد. در ادامه این مطلب به دلایلی خواهیم پرداخت که چرا باید علامت تجاری ثبت کنیم.

دلایلی که باید علامت تجاری داشته باشیم.

  • برند شناسنامه و هویت محصولات شما خواهد بود.

اصولا مردم و مشتریان هر محصولی از اینکه به خوبی نتوانند با یک محصول رابطه برقرار کنند حس خوبی ندارند و این حس بد بزرگترین عامل دور شدن از محصول می شود. برند به محصولات هویت می دهد و از آنها در برابر محصولات زیاد بی شناسنامه در بازار یک محصول معتبر می سازد. وقتی محصولی دارای برند و یا یک نشان تجاری باشد دید جامعه به آن محصول به عنوان یک محصول معتبر تغییر می کند. شما با استفاده از برند و یا علامت تجاری در واقع به مشتریان خود نشانی می دهید و به آنها از تولید کننده ، نیات و اهداف وی و تلاش آنها برای داشتن مشتری با ارائه محصول با کیفیت شناسنامه دار دارید.

  • برند ابزار تمایز محصولات و خدمات شما است

شما به عنوان یک تولید کننده در بازار داخلی و خارجی به خوبی می دانید که محصولات مشبه در بازار چقدر برای محصولات شما و فروش بیشتر آنها دردسر ساز هستند. اغلب افرادی که از فروش کمتر علی رغم کیفیت خوب محصولات خود ناراضی هستند نمی دانند که شاید دلیل این موضع نداشتن اعتبار کافی است. با ثبت برند و علامت تجاری باعث می شوید محصولات شما در بین سایر محصولات مشخص شوند و در صورتیکه کیفیت خوب و مورد پسند داشته باشند در میان جامعه خیلی زود شهرت پیدا کرده و بواسطه این برند معرفی شده و همه قابل تشخیص باشد.

  • به مشتریان خود با ثبت برند ادرس درست بدهید

اگر شما می خواهید مشتریان خود را پس از چندی از دست ندهید باید به آنها یک علامت تجاری خاص نشان بدهید تا آنها در هر مکان بواسطه این نشان تجاری محصول شما را انتخاب کنند. وجود بی نهایت محصول مشابه و یا یک محصول مشابه زمانی که شما قابل تشخیص برای مشتریان خود باشید تفاوتی ندارد. آنها بدون در نظر گرفتن سایر برند ها تنها به سراغ شما خواهند آمد و ادرس محصول شما را برای خرید دنبال خواهند کرد. نباید انتظار داشته باشید که چون کیفیت محصول شما خوب بوده پس باید فروش شما به مشتریان فعلی همواره ادامه دار باشد. مشکلات زندگی آنقدر هستند که ذهن مشتری را درگیر کنند و او خیلی راحت نتواند دوباره سراغ محصول شما بیاید و از بین این همه محصول مشابه محصول شما را تشخیص دهد. یک برند عالی می تواند حافظه دیداری مشتریان را در سیطره خود در اورد تا تنها با یک نگاه مشتری فورا شما را انتخاب کند و همیشه شما را به یاد داشته باشد.

  • با برند در بازاریابی موفق تر خواهید بود.

توان رقابتی این روزهای بازار نیاز به استفاده از هر ابزاری برای بهبود شرایط رقابتی دارد. اینکه شما با استفاده از یک هزینه زیاد و تبلیغات هنگفت نتوانید محصول را به خوبی معرفی کنید دلیل آن نبود و یا عدم کیفیت مناسب برند شما است. برند در دیگاه مشتریان نفوذ می کند، آنها را تحت تاثیر قرار می دهد  و به آنها این اشتیاق را می دهد که از شما خرید کنند. اما بازاریابان حرفه ای به خوبی می دانند باید بر کدام برند سرمایه گذاری کنند. برند وقتی ثبت شده باشد و حرفه ای باشد خیلی بهتر می تواند در بازار هدف موفق باشد و شاید هزینه های زیادی هم برای تبلیغات دیگر نیاز نباشد. با استفاده از برند و یا علامت تجاری بخصوص در ابتدای امر شما می توانید محصولات خود را به جامعه معرفی نمایید. بازاریابان با نشان داده برند شما به جامعه هدف شما را تعریف می کنند و در نهایت برند زمانی که تعریف شده باشد می تواند در جامعه معرفی شود.

  • برند برای اخذ و یا دادن نمایندگی لازمه کار شما است.

استفاده از برند برای ایجاد نمایندگی و یا دریافت نمایندگی همواره جزئی لاینفک از قراردادهای کاری به حساب می آید. در واقع شما با استفاده از برند یا علامت تجاری است که فعالیت خود را توسعه می دهید و این برند لازمه هر گونه تغییر و توسعه در فعالیت شما خواهد بود.

  • برند می تواند یک دارایی ارزشمند و با سود اوری بیشتر برای شما باشد

وقتی برند در جامعه به خوبی پذیرفته شود و مشتریان زیادی را به سمت خود بکشاند یکی از دارایی های اصلی کسب و کار شما خواهد شد. از این رو به دنبال موفقیت های بیشتری که در فروش و بازاریابی خود داشته اید بسیاری از شرکت ها و افراد حقیقی نیز خواهان این خواهند شد که بتوانند از برند شما برای فروش محصولات خود استفاده نمایند. در این حالت شما می توانید با توجه به ارزش و اعتبار برند خود آن را قیمت گذاری کنید و مطابق با یک قرار داد اجازه استفاده از آن را به این افراد بدهید و در ازا آن سود زیادی به دست بیاورید.

  • شهرت برند برای دریافت وام

برند های موفق اعتبار آفرین هستند و آنها به خوبی در جامعه شناخته می شوند و این موضوع اعتبار شما را بسیار بیشتر می کند. یکی از این سازمان هایی که به این اعتبار بهای زیادی می دهد بانک ها و موسسات مختلف مالی هستند. آنها می دانند که شما اعتبار لازم را دارید پس برای اینکه به شما  وام بیشتری بدهند تردید ندارند و حتی برای همکاری های بیشتر با شما اقدام خواهند کرد.

 اما چرا باید برند را ثبت کرد؟

تردیدی نیست که بسیاری از موفقیت های فوق الذکر و سایر موفقیت های داخلی و بین المللی دیگر افراد سود جویی را هم ترغیب به سو استفاده و سود جویی از اعتبار برند شما خواهد کرد. آنها محصولات بی کیفیت خود را به مشتریان شما با نام شما  و برند شما خواهند فروخت و ای کاش تنها این موضوع بود. این محصولات  بی کیفیت رضایت مشتریان شما که مهم ترین عنصر در موفقیت شما بوده را هدف قرار می دهد و کم کم باعث می شود شرکت موفق تا امروز فردایی بد را تجربه کند.

از این رو همیشه توصیه بر این است که برند باید به ثبت برسد. ثبت برند در اداره مالکیت معنوی ایران و یا بصورت بین المللی در سازمان جهانی مالکیت معنوی wipo باعث خواهد شد که حق انحصاری استفاده از برند و یا علامت تجاری تنها به خود مالک برند تعلق داشته باشد. این حق به او این امکان را می دهد تا در همه محصولات و خدمات تعریف شده از این برند استفاده نماید و در نهایت تنها به سود خود از او بهره ببرد.   

انحصاری شدن برند جلوی سو استفاده از آن را خواهد گرفت. این باعث می شود فرد دیگری ادعای مالکیت برند شما را نکند و پس از سال ها تلاش دست رنج شما را به نام خود کند و یا باعث می شود کشی حتی به این که بخواهد از این برند استفاده کند فکر هم نکند و در صورتیکه از برند شما استفاده کرد منتظر شکایت و پیگیری شما و دادن جریمه های سنگین و تبعات بیشتری هم باشد.

ضمن اینکه شما به عنوان مالک این دارایی ارزشمند می توانید دارایی خود را همانند سایر دارایی ها  دیگر به فروش برسانید و یا اجاره دهید. این حق شما است ، پس با یک قرار داد می تواند ضمکن استفاده خودتان از برند با ایجاد خطوط قرمز کنترلی حق استفاده از برند را به فرد یا افراد دیگر هم بدهید و در ازا آن سود و یا منافع دیگری را به دست بیاورید.

چرا باید برای برند خود  طبقه در نظر بگیرید؟

ابعاد تجاری و اقتصادی در دنیا بسیار پیچیده و زیاد هستند. تنها از طریق اینترنت امروزه هزاران شغل و کسب و کار به وجود آمده است و اگر بخواهیم به شماره این کسب و کار ها بپردازیم شاید باید ماه ها فقط صورت برداری کنیم. از این رو این کالا ها و کسب و کار ها و زمینه های تجاری مطابق با یک استاندارد بین المللی به طبقات مختلفی طبقه بندی شده اند تا حداقل زمینه های فعالیتی آن مشخص باشند.  سازمان مالکیت معنوی با استفاده از این طبقه بندی توانسته موضوعات و دسته فعالیتی برند ها را هم تعیین کند.

بنا بر این مالکین برند یا علامت تجاری با استفاده از این طبقه بندی و برای شناسایی بهتر این برند ها و حوزه فعالیت آنها باید در هنگام ثبت برند خود یک تا چند ردیف از این طبقات را برای برند خود مشخص و برند را در این زمینه ها و یا طبقات به ثبت برسانند.

دلیل اصلی این کار این است که برند و یا علامت تجاری شما تنها در حوزه ای مورد حمایت قانونی است که برند در آن حوزه و یا طبقه ثبت شده است. بنابر این استفاده از عین علامت تجاری شما و یا مشابه علامت تجاری شما در حوزه ها و طبقات دیگر امکان پذیر خواهد شد. بنابراین شما می توانید از یک برند مشابه هم برای طبقات دیگری استفاده نمایید مشروط به اینکه این برند یا علامت تجاری موجب سو تفاهم و یا برداشت اشتباه و دادن ادرس اشتباهی به مشتریان برند مشابه نشود.

نتیجتا در صورت عدم نقض حقوق دیگران شما می توانید از برند های مشابه استفاده نمایید که البته توجه به دو نکته زیر هم حائز اهمیت است:

  • طبقاتی که شما برای محصولات و خدمات مورد حمایت برند خود در نظر گرفته اید. هر چه این طبقات بیشتر باشند امکان استفاده در سایر طبقات از برند مشابه شما کمتر خواهد شد ولی باید به این موضوع هم توجه داشت که اضافه طبقات ، اضافه هزینه در بر خواهد داشت.
  • استفاده از برند مشابه نباید باعث ایجاد برداشت اشتباه در مشتریان شرکت دیگر شود. حتی اگر شرکت دیگر به دلیل اینکه برند ثبت شده شما باعث شده تا مشتریان این شرکت گمان کنند که محصولات شما را هم این شرکت تولید کند می تواند از برند شما شکایت کند.

بنابراین توصیه می شود حتی المقدور از برند های دیگر و طرح های دیگری برای معرفی محصولات و خدمات خودتان استفاده نمایید.

ثبت برند و علامت تجاری چه بصورت داخل و چه بصورت خارجی و بین المللی تخصص ما در موسسه حقوقی ثبت شرکت ویونا است. برای موفقیت برند خود روی تخصص کارشناسان ما حساب کنید و از ابتدای طراحی و انتخاب برند با کارشناسان ما مشورت نمایید.