ثبت لوگو

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (تعداد رای 22)

یکی از نشانه های شخصیت و بزرگی برخی از شرکت ها بهره گیری این شرکت ها از برند های مختلف برای محصولات و خدمات انها می باشد. برند یا علامت تجاری نشانه ای منحصر به فرد در دست این شرکت ها است تا با استفاده از این ابزار و نشانه منحصر به فرد بتوانند ضمن تمایز محصولات و خدمات خود با سایر مشتریان و رقبا طبقات مختلف و محصولات متنوع خود را هم تفکیک کرده و به در خصوص هدف گذاری آنها برنامه ریزی های لازم را انجام دهند.

وقتی تنوع محصولات یک شرکت بالا باشد بهترین راه استفاده از برند ها و علامت های تجاری مختلفی است که بتواند ضمن کمک به مشترایان برای انتخاب و سفارش محصولات مورد نظر خودشان بتوانند گروه های مختلفی نیز در حوزه محصولات خود پدید اورند.

به عنوان مثال شما یک کارخانه تولید موارد غذایی را در نظر بگیرید که در سبد تولید خود انواع شکلات، انواع بیسکوئیت، انواع کیک ، انواع نان و ... را دارد. وقتی از برند ایکس برای همه محصولات استفاده نماید مشتری باید برای توصیف خواسته خود توضیحات زیادی ارائه نماید و نهایتا ممکن است در انتخاب محصول خود اشتباه کند. ولی اگر این کارخانه بزرگ بتواند برای هر گروه از محصولات خود یک برند متفاوت داشته باشد و یا حتی این برند ها را هم جزئی تر کند ان وقت نه تنها انتخاب محصول خیلی راحت تر می شود بلکه بدون شک رضایت مشتریان نیز چندین برابر خواهد شد.

مثلا همان کارخانه تولید موارد غذایی از برند ایکس (X) برای شکلات ، از برند وای (Y) برای کیک استفاده می کند و در صورت نیاز حتی می تواند برند ها را با طبقات جزئی تری هم برند سازی نماید.

در واقع شرکت های بزرگ و با تجربه به خوبی می دانند نقش برند و لوگو در معرفی و  رضایت مشتریان تا چه حد می تواند تاثیر گذار باشد. بازاریابی و تنوع محصولات را به شدت بالا می برد و مهم تر از همه برند منحصر به خودشان است و کسی نمی تواند از آن به شرطی که به ثبت رسیده باشد استفاده نماید.

بله. برند باید به ثبت برسد. هیچگاه این موضوع را دست کم نگیرید. موفقیت و ادامه این موفقیت در گرو ثبت برند می باشد. هر چقدر هم تنوع برند وجود داشته باشد و برند شما شناخته شده باشد نمی تواند تضمین نماید که فردی از برند شما استفاده نخواهد کرد ویا مورد سو استفاده قرار نخواهد داد. حتی ممکن است در برخی موارد افرادی اقدام به ثبت برند شما به نام خودشان بکنند. تصور کنید همه زحمات شما در طول مدت مدیریت برند و وجهه سازی برای برند بر باد رفته است.

برند هر گونه نشانه و یا تصویری است که بتواند تمایز کالا و خدمات شما را به خوبی نشان بدهد . این تصویر و یا نشانه می تواند ترکیبی از چندین تصویر، خطوط، نقاشی ها ، استفاده خلاقانه از حروف و اعداد و نشانه ها، استفاده بهینه از ابعاد سه بعدی، تداخل نور و سایه با تصاویر و ... باشد . مهم تاثر گذار بودن این نشانه و توانایی آن برای معرفی کالا و خدمات شما می باشد.

برند و یا لوگو شرکت و یا شخص شما نباید از شرکت های دیگر الگو برداری شود. با این کار وجهه خود را در همان ابتدای راه از دست خواهید داد. مشتریان شما افراد باهوشی هستند که به راحتی از روی برند و علامت تجاری شما ، شما را قضاوت خواهند کرد. هر چقدر هم محصولات شما جدید و با کیفیت باشد یک لوگو یا برند الگو گرفته شده تاثیر بدی بر روی مشتری خواهد داشت.

همچنین برند و علامت تجاری شما باید بتواند در انتقال مفهوم و معنای محصول و خدمات شما و انچه شما به عنوان مدیر و افریننده برند در سر دارید را انتقال بدهد. مشتری باید با دیدن برند شما تحت تاثیر مفهوم ان قرار گرفته و هر انچه در ذهن شما است را به خوبی برداشت نماید.

در طراحی برند ایده داشته باشید، همان قدر که برای تولید محصول و خدمت خود تلاش می کنید برای ایجاد یک برند خوب هم تمرکز داشته باشید. یک برند خوب به همراه خود موفقیت خواهد اورد. از نشانه های یک برند درجه یک و خوب ساده بودن و رسا بودن برند می باشد.

برند، لوگو، علامت تجاری، نشان تجاری، ارم و سایر این موارد همه در واقع یکی هستند و در معنای ظاهری با هم یکسان دیده می شوند. برند و لوگو یا هر عبارت دیگر هم بصورت داخلی و هم بصورت بین المللی می توانند به ثبت برسند. ضمن اینکه برند و علامت تجاری هم  می توانند بصورت انفرادی یعنی منحصر به یک شرکت یا شخص به ثبت رسیده و کالا و خدمات او را معرفی نمایند و تمایز ببخشند و هم می توانند بصورت جمعی و به عنوان مبدا و تایید کننده یک کالا و یا خدمت به ثبت برسند. در واقع شرکت هایی که از این برند جمعی استفاده می کنند می خواهند خود را مورد تایید صاحب برند معرفی نمایند.