ثبت شرکت با مسئولیت محدود در همدان

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (تعداد رای 1)

همدان یکی از بزرگ­ترین شهرهای ایران و مرکز استان همدان است که در منطقه­ی غربی و کوهستانی ایران واقع شده است. این شهر از قدیمی­ترین شهرهای ایران و جهان است و در سال 1385 از طرف مجلس شورای اسلامی وقت به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران نام­گذاری شد. شهر همدان به دلیل وجود آثار باستانی و تاریخی همچون تپه­ی هگمتانه و همچنین به دلیل این که در دوره­های هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و سلجوقیان پایتخت ایران بوده پنجمین شهری فرهنگی و توریستی کشور شناخته می­شود. نماد این شهر آرامگاه بوعلی سینا است. این شهر بالغ بر 520 هزار نفر جمعیت دارد و چهاردهمین شهر پرجمعیت ایران است. این شهر از جمله شهرهای سرد و پربارش ایران به حساب می­آید. شهرک­های صنعتی همدان از سال 1364 شروع به کار کردند و تا امروز 17 شهرک صنعتی فعال هستند. همدان نیز مانند شهرهای دیگر ایران صنعت قالی­بافی دارد با این تفاوت که قالی­ها ارزان­تر هستند و از این رو همدان را مرکز تولید قالیچه­های ارزان می­دانند. اما این قالی­ها به دلیل داشتن ریشه­های بلند و پشمی از قالی­های دیگر سنگین تر هستند. چرم همدان نیز بسیار معروف است و در گذشته آن را شهر دباغ­خانه­ها می‌نامیدند اما با رشد صنعت و روی کار آمدن ماشین­ها تقاضا برای چرم دست دوز کم شد و تولید این نوع محصولات چرمی فقط برای صادرات انجام میشود. این شهر دارای آثار تاریخی بی شماریست. از جمله این آثار باستانی و تاریخی زیبا میتوان به تپه هگمتانه، گورستان پارتی، گنجنامه، آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر و شیر سنگی اشاره کرد. ظروف زیبای سفالی لالجین که هنرمندانه و با ظرافت نقاشی شده اند از ره­آورد های همدان هستند. کماج و انگشت­پیچ از دیگر سوغاتی های این شهر هستند.

حال اگر می­خواهید کسب و کار پر رونقی در همدان راه بیندازید و به دنبال راه آسان و سریع و بی دردسری برای ثبت شرکت خود دارید این مقاله راهنمای شماست تا با یاری گرفتن از ثبت شرکت ویونا راحت و آسوده به هدف خود برسید.

درباره‌ ثبت شرکت در همدان

شهرستان­های استان همدان عبارتند از: همدان، ملایر، نهاوند، اسدآباد، بهار، تویسرکان، کبودرآهنگ، رزن، شیرین­سو و فامنین. شما برای ثبت شرکت در هر کدام از این شهرستان­ها می­توانید از طریق اداره­ی ثبت شرکت­ها اقدام کنید و یا با مراجعه به ثبت شرکت ویونا با همکاری متخصصان این شرکت، کار ثبت شرکت در همدان را انجام دهید.

اما شرکت در واقع از ریشه­ شَرَکَ در عربی به معنی همکاری گرفته شده است. بنابر این برای ثبت شرکت حداقل باید دو نفر باشید. شرکت­ها به طور کلی به دو نوع تجاری و مدنی تقسیم می­شوند. شرکت­های تجاری بر اساس ماده­ی 20 قانون تجارت چندین نوع هستند. از جمله شرکت سهامی، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی، شرکت سهامی خاص، شرکت سهامی عام، شرکت مختط سهامی، شرکت نسبی و شرکت تعاونی.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در همدان

اگر شما و دوستتان بخواهید برای اولین بار دست به ثبت شرکت در همدان بزنید ما پیشنهاد می­کنیم که شرکتی با مسئولیت محدود تاسیس کنید. اما شرکت با مسئولیت محدود چیست؟ شرکتی که برای امور تجاری ثبت می‌شود و هر شریک فقط به مقدار سرمایه­ی خود در شرکت مسئول تعهدات است، شرکت با مسئولیت محدود است. سرمایه­ی این نوع شرکت به قطعات سهام تقسیم نمی­شود بلکه خود سرمایه اهمیت دارد.

بعضی افراد به اشتباه فکر می­کنند در شرکت با مسئولیت محدود، به خاطر نام مسئولیت محدود مالیات هم کم‌تر پرداخت می­شود اما این اشتباه است و مالیات بر سود و مالیات بر ارزش افزوده در این نوع شرکت هم وجود دارد. مانند همه­ی انواع دیگر شرکت­ها.

دقت کنید که فرد زیر سن قانونی (یعنی کسی که کم­تر از 18 سال سن دارد) است نمی­تواند عضو هیئت مدیره یا مدیرعامل شرکت شود اما می­تواند یکی از سرمایه­گذاران شرکت شود.

در ثبت شرکت با مسئولیت محدود مفهومی وجود دارد به نام سهم­الشرکه که یعنی سهمی که هر یک از شریکان شرکت در شرکت با مسئولیت محدود دارد. هر شریک باید مقدار سهم­الشرکه­ی خود را پرداخت کند.

شما برای ثبت این چنین شرکتی باید علاوه بر مدارک شناسایی اعضای شرکت و گواهی عدم سوء پیشینه­ آن‌ها باید اظهارنامه، اساسنامه، وکالت­نامه و صورت­جلسه­های شرکت را آماده کنید. صورت­جلسه ­ها شامل جلسه‌های هیئت مدیره و مجمع عمومی موسسان است.

تفاوت شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص در همدان

شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود در بعضی موارد با هم تفاوت دارند.

حداقل افرادی که برای ثبت شرکت لازم است در شرکت با مسئولیت محدود حداقل 2 نفر است اما شرکت سهامی خاص حداقل 3 نفر باید باشد. همچنین در شرکت با مسئولیت محدود شما می­توانید بازرس انتخاب کنید یا نکنید اما در شرکت سهامی خاص، باید بازرس اصلی و علی­البدل انتخاب کنید. در شرکت با مسئولیت محدود، می­توان مدیر شرکت را به شکل نامحدود یا برای مدت مشخصی که اعضا تعیین کنند، معین کرد. اما در شرکت سهامی خاص حداثر مدیر باید 2 سال مدیر باشد. البته این مقدار قابل تمدید کردن است. همچنین در شرکت با مسئولیت محدود این که یک روزنامه­ی کثیرالانتشار انتخاب کنید و آگهی­های شرکت را در آن چاپ کنید اجباری نیست اما در شرکت سهامی خاص حتما باید آگهی­های دعوت شرکت را در روزنامه­ها چاپ کنید. همچنین شرایط احراز حد نصاب در مجامع عمومی برای مسئولیت محدود به خاطر نوع خاص شرکت، سخت­تر از شرکت سهامی خاص است. مجمع عمومی در شرکت با مسئولیت محدود در حالتی تشکیل می­شود که تعداد شرکا از 12 نفر بیش­تر باشند و اداره­ی این مجمع با هیئت نظارت باشد. اما از سوی دیگر در شرکت سهامی خاص هیئت رئیس ه­ای شامل رئیس، دو ناظر و یک منشی مجمع عمومی را اداره می­کنند. این هیئت رئیسه از بین سهامداران انتخاب می­شوند.

همچنین باید اشاره کنیم که سرمایه­ی شرکت با مسئولیت محدود به چند قطعه سهام تقسیم نمی­شود اما شرکت سهامی خاص سرمایه را به چندین قطعه سهام تقسیم می­کند. مدیران شرکت با مسئولیت محدود باید از بین شرکا یا از خارج این افراد انتخاب می­شوند اما در شرکت سهامی خاص فقط سهامدارانباید مدیر شوند. پس اگر کسی خارج از شرکت بخواهد مدیر شود باید به مقدار وثیقه­ای که در اساسنامه آمده است سهام بخرد و به شرکت بدهد. همچنین درباره­­ی تقسیم سود و تفاوت آن بین شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص باید گفت که در اولی سود به نسبت میزان سرمایه تقسیم می­شود و اعضا می­توانند در اساسنامه تصریح کرد که سود باید به نحو دیگری تقسیم شود اما در شرکت سهامی خاص سود فقط بر اساس تعداد سهام تقسیم می­شود. اما حق رای در هر دو نوع شرکت بر اساس سرمایه است ولی چون در شرکت سهامی خاص سرمایه به سهام تقسیم شده است، حق رای هم بر اساس تعداد سهام است. همچنین برای قیمت­گذاری سرمایه­های غیرنقدی باید گفت که در ثبت شرکت با مسئولیت محدود سهم­الشرکه­ی غیرنقدی را شرکا قیمت­گذاری می­کنند اما در شرکت سهامی خاص این کار را باید کارشناسان رسمی دادگستری انجام دهند.

ثبت موسسه در همدان

موسسه­ها بر اساس نوع مالکیت به سه دسته­ی دولتی (عمومی)، تعاونی و خصوصی تقسیم می­شوند. موسسه­های دولتی یا به صورت مستقیم یا به صورت غیرمستقیم در اختیار دولت هستند. این موسسه­ها یا انتفاعی هستند مانند بانک­­ها یا غیرانتفاعی هستند مانند وزارتخانه­ ها و نیروهای انتظامی. موسسه­های تعاونی هم بر اساس همکاری مشترک عده­ای از افراد برای بهبود وضعیت اقتصادی اعضای شرکت است.

اما مورد بحث ما در این جا ثبت موسسه­ غیرتجاری در همدان است. موسسه­های خصوصی که مالک آن­ها افراد حقیقی یا حقوقی به صورت خصوصی هستند. این موسسه­ها خود به دو نوع تقسیم می­شوند. یکی موسسه‌های انتفاعی و دیگری موسسه­های غیرانتفاعی (مانند خیریه­ها). موسسه­ها بر اساس نوع فعالیت خود نیز سه دسته هستند. موسسه­های خدماتی مانند دفاتر فنی و دفاتر وکالت. موسسه­های بازرگانی مانند شرکت­هایی که برای خرید و فروش مواد و کالاهای مختلف ساخته می­شود و در پایان موسسه­های تولیدی که کالاهایی را تولید می­کنند و روانه­ی بازار می­کنند. شما برای ثبت موسسه در همدان می­توانید با متخصصان مجرب ثبت شرکت ویونا تماس بگیرید.