ثبت شرکت در مشهد

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.75 (تعداد رای 2)

مشهد یکی از شهرهای بزرگ ایران در شمال شرقی ایران است که مرکز استان خراسان رضوی‌ست. این شهر جمعیتی بالغ بر 3 میلیون نفر دارد و شهر پرجمعیتی محسوب می‌شود. به دلیل وجود حرم امام هشتم، امام رضا (ع) این شهر سالانه بالغ بر 29 میلیون زائر از ایران و خارج از ایران را پذیراست. این شهر دارای آب و هوای معتدل اما متمایل به سرد و خشک است. شهر مشهد در زمان افشاریان پایتخت ایران بوده است. رونق اقتصادی مشهد متکی بر جذب گردشگر به دلیل وجود حرم امام رضا است، اما وجود مراکز تفریحی و تجاری بزرگ نیز باعث رونق اقتصادی شده است. در سال 88 شهر مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران و در سال 2017 به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی نامگذاری شد. از جاذبه‌های مذهبی شهر مشهد میتوان به حرم رضوی، مسجد جامع گوهرشاد، آرامگاه نخودکی و پیر پالاندوز و گنبد خشتی اشاره کرد. جاذبه های تاریخی مشهد نیز کم نیستند و از مجموع آن‌ها می‌توان به آرامگاه نادرشاه، آرامگاه فردوسی و گنبد هارونیه نام برد. جاذبه‌های طبیعی شهر مشهد مانند کوه سنگی و ییلاقات شاندیز و طرقبه قابل توجه هستند. برخی از مهم‌ترین مراکز تجاری شهر که قابل توجه توریست‌ها است عبارتند از: بازار رضا، مجتمع تجاری پروما و الماس شرق. اقتصاد شهر مشهد بیشتر از راه فروش و صدور زعفران، زرشک، نبات و آجیل قرار دارد اما بیش‌ترین تاثیر اقتصادی از آن هتلداری و گردشگری است. به طوری که حدود 90 درصد گردشگران خارجی از هتل‌های مشهد استفاده میکنند. هتل‌های لوکس و مجللی که اخیرا در مشهد ساخته شده اند توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند. صنایع نساجی، غذایی، کانی غیر فلزی و شیمیایی مشهد بسیار فعال و پررونق است. همچنین چرم مشهد در ایران بسیار معروف و مشهور است. از ره‌آورد‌های مشهد می‌توان به انگشتر فیروزه، زرشک، زعفران، هل، نبات و ادویه اشاره کرد. این شهر نیز مانند همه‌ی شهرهای ایران غذاهای سنتی دارد؛ مانند: شیشلیک، شله مشهدی و دیگچه. با توجه به داشتن نرخ بالای گردشگر و توریست در این شهر می‌توان مشهد را از جمله شهرهایی دانست که برای سرمایه‌گذاری مناسب و پربازده است.

اگر در مشهد زندگی می‌کنید و یا می‌خواهید کسب و کار تازه‌ای در مشهد ایجاد کنید و به دنبال ثبت شرکت هستید ثبت شرکت ویونا به شما راه و روش را نشان می‌دهد.

در این مطلب می‌خواهیم به چند سوال متداول و مرسوم درباره‌ ثبت شرکت در مشهد پاسخ دهیم اما پیش از آن بهتر است کمی درباره‌ ثبت شرکت در مشهد بیش‌تر بدانیم.

درباره‌ ثبت شرکت در مشهد

استان خراسان رضوی در مجموع 28 شهرستان دارد. این شهرستان‌ها به ترتیب الفبا عبارتند از باخرز، بجستان، بردسکن، بینالود، تایباد، تربت جام، تربت حیدریه، جغتای، جوین، چناران، خواف، خوشاب، خلیل‌آباد، داورزن، درگز، رشتخوار، زاوه، سبزوار، سرخس، فریمان، فیروزه، قوچان، کاشمر، کلات، گناباد، مشهد، مه‌ولات و نیشابور. اما مناطق و واحدهای ثبت شرکت (28 واحد) در این استان عبارتند از: منطقه یک مشهد، منطقه دو مشهد، منطقه سه مشهد، منطقه چهار مشهد، بجستان، بردسکن، تایباد، تربت جام، تربت حیدریه، جغتای، جوین، چناران، خواف، درگز، زبرخان، سبزوار، سرخس، طرقبه، فریمان، قوچان، کاشمر، کلات، گناباد، نیشابور، احمدآباد، مه‌ولات و صالح‌آباد.

اگر می‌خواهید دست به یک فعالیت تجاری در مشهد بزنید حتما باید یک شرکت ثبت کنید. به زبان دیگر و طبق قانون، اگر چند نفر بخواهند کاری کنند که سودی داشته باشد و بخواهند سود آن کار را بین خود تقسیم کنند باید یک شرکت تاسیس کنند. ثبت شرکت مزایای زیادی دارد. اما مهم‌ترین مزایای آن این است که:

 1. پس از ثبت شرکت قانون از شما حمایت می‌کند و کسانی که به عنوان مشتری شما هستند به شما بیش‌تر اعتماد می‌کنند. در واقع شما با ثبت شرکت رسمی، وجاهت خود را نشان می‌دهید و باعث می‌شوید معتمد مشتریان خود گردید.
 2. وقتی شرکتی را در مشهد ثبت می‌کنید، مسئولیت‌های شرکت در زمینه‌ی همه‌ی فعالیت‌های انجام‌شده بر عهده‌ی همه‌ی اعضای هیئت مدیره و همه‌ی شریک‌های شرکت است. بنابر این با تقسیم مسئولیت، همه دقت می‌کنند که فعالیت خود را کنترل کنند و در زمینه‌ی منافع شرکت (که منافع خودشان نیز هست) به کار بپردازند.
 3. اگر پس از ثبت شرکت در مشهد، با شریک‌های خود به اختلافی برخوردید، قانون می‌تواند از شما حمایت کند. در حالی که وقتی شراکت شما شخصی و بدون ثبت شرکت باشد، عملا کاری از دست قانون بر نمی‌آید و ممکن است باعث شود شما سود و حاصل دسترنج و زحمت خود را به راحتی از دست بدهید.
 4. هر ساله شرکت‌ها، موسسه‌ها و سازمان‌های دولتی مناقصه‌ها و مزایده‌های فراوانی برگزار می‌کنند و در زمینه‌های مختلف نیاز به همکاری دارند. شما فقط در صورتی که یک شرکت ثبت کرده باشید می‌توانید در این فراخوان‌های دولتی شرکت کنید.
 5. با توجه به این که بازار کار در شهر مشهد روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شود و این شهر به دلیل این که حضرت امام رضا (ع) در آن مدفون هستند از قداست زیادی نزد مسلمانان و حتی غیرمسلمانان برخوردار است و همچنین به علت همجواری با مرزهای ایران، به صورت بین‌المللی نیز فرصت‌های زیادی برای فعالیت تجاری دارد. بنابر این شما با ثبت شرکت در مشهد می‌توانید از شرکت‌های بین‌المللی و بزرگ نمایندگی بگیرید و با اطمینان خاطر به فعالیت بپردازید.
 6. مشتریان با دانستن برخی اطلاعات ضروری درباره‌ی شرکت بهتر می‌توانند به آن اعتماد کنند. به ویژه مشتریان سختگیری که به اعتبار شرکت اهمیت می‌دهند. شما با ثبت شرکت، اطلاعات شرکت خود را در روزنامه‌ی رسمی به ثبت می‌رسانید. اطلاعاتی مانند تاریخ‌های مهم، تغییرات شرکت، اسامی افراد شرکت، موضوع‌های فعالیت شرکت و... که همین باعث می‌شود مشتریان به سمت شما و نه رقیبان شما، جذب شوند.
 7. دولت به شرکت‌ها تسهیلات و اعتبارات مختلف و گوناگونی می‌دهد تا بتوانند فعالیت تجاری در کشور را گسترش دهند. شما با ثبت شرکت در مشهد می‌توانید از این تسهیلات هم بهره‌مند شوید.
 8. وقتی شما به ثبت شرکت در مشهد اقدام می‌کنید در واقع نام معتبری برای فعالیت خود برگزیده‌اید و می‌توانید روزبه‌روز به اعتبار این نام که رسمی و ثبت‌شده است بیفزایید.

پس از دانستن این اطلاعات، نوبت این است که موضوع فعالیت خود را در شرکت را تعیین کنید، شریک‌های خود را انتخاب کنید و مدارک و اطلاعات لازم برای ثبت شرکت را از طریق ثبت شرکت ویونا کسب کنید.

تفاوت شرکت با مسئولیت محدود با شرکت سهامی خاص در مشهد

شاید شما هم تصمیم به ثبت شرکت در مشهد گرفته باشید اما نمی‌دانید شرکت سهامی خاص ثبت کنید یا شرکت با مسئولیت محدود. ما در ثبت شرکت ویونا قصد داریم در این باره به شما کمک کنیم. ابتدا باید توجه کنید که حداقل شرکا در شرکت مسئولیت محدود دو نفر است اما در شرکت سهامی خاص 3 نفر یعنی یک نفر بیش‌تر از شرکت با مسئولیت محدود. همچنین انتخاب بازرس در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است در حالی که انتخاب بازرس در شرکت سهامی خاص اجباری است. شما باید یک بازرس اصلی و یک بازرس علی‌البدل برای شرکت سهامی خاص خود انتخاب کنید. مدت مدیریت در شرکت با مسئولیت محدود می‌تواند نامحدود باشد یا برای مدت معینی تعیین شود اما در شرکت سهامی خاص باید هر دو سال تمدید شود. همچنین درج آگهی شرکت با مسئولیت محدود در روزنامه‌ی رسمی اختیاری است اما در شرکت سهامی خاص این کار اجباری است. اما از طرف دیگر شرایط احراز حد نصاب در مجامع عمومی در شرکت با مسئولیت محدود سخت ولی در شرکت سهامی خاص آسان است. سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود به قطعات سهام تقسیم نمی‌شود اما در شرکت سهامی خاص سرمایه را باید به سهام تقسیم کرد. تفاوت‌های دیگری نیز بین این دو نوع شرکت وجود دارد که می‌توانید از طریق مشورت با کارشناسان ثبت شرکت ویونا این تفاوت‌ها را درک کنید.

اما مدارکی که برای هر دو نوع شرکت لازم است تقریبا مشابه است. کپی مدارک شناسایی همه‌ اعضا، گواهی عدم سوءپیشینه، اساسنامه، وکالت‌نامه، اظهارنامه و صورت‌جلسه‌ها از جمله مهم‌ترین مدارک لازم برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص است.

آیا می‌شود به تنهایی دست به ثبت شرکت در مشهد بزنم؟

شرکت در ایران به صورت اشتراک بین چند نفر تعریف شده است. بنابر این شما نمی‌توانید به تنهایی و فقط با یک نفر یک شرکت ثبت کنید. اما اگر حداقل دو نفر باشید می‌توانید شروع به ثبت شرکت کنید. البته دقت کنید که برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود کافی است فقط یک نفر را به عنوان مدیر عامل معرفی کنید که وظیفه‌ی اداره‌ی شرکت را دارد اما به طور کلی باید حداقل 2 نفر در تاسیس شرکت نقش داشته باشند. این تعداد برای شرکت با مسئولیت محدود است. اما اگر می‌خواهید شرکت سهامی خاص تاسیس کنید باید حداقل 3 نفر را به کار بگیرید. همچنین تعداد افراد لازم برای ثبت شرکت سهامی عام 5 نفر و برای شرکت تعاونی 7 نفر است.

آیا برای ثبت شرکت در مشهد حتما باید یک دفتر تجاری داشته‌باشم؟

بسیاری از افراد سوال می‌کنند که آیا نمی‌توانم در منزل و خانه‌ی خود شرکت را ثبت کنم تا نیازی به اجاره یا خرید یک دفتر تجاری نباشد. ابتدا باید توجه کنید که وقتی در مرحله‌ی ثبت شرکت هستید (با راهنمایی متخصصان ثبت شرکت ویونا) می‌توانید نشانی منزل خود را هم به عنوان محل کار شرکت ارائه کنید و تا سه ماه به همین ترتیب ادامه دهید. اما بعد از آن که قرار شد پرونده‌ی دارایی تشکیل شود باید یک محل اداری یا تجاری معرفی کنید و سند یا اجاره‌نامه‌ی آن محل را ارائه کنید. با این حال جای نگرانی نیست چون شما می‌توانید یک اتاق از یک شرکت تجاری اجاره کنید و همان را به دارائی ارائه کنید و لازم نیست حتما اقدام به اجاره‌ی یک دفتر گرانقیمت کنید.

برای ثبت شرکت در مشهد چقدر باید مالیات بدهم؟

پرداخت مالیات شرکت به عوامل مختلفی بستگی دارد. مثلا در زمان پرداخت مالیات باید به این سوال‌ها پاسخ بدهید:

 1. آیا دفاتر مالی را به طور صحیح تکمیل کرده‌اید؟
 2. آیا اظهارنامه‌ی مالیاتی را به موقع و سر وقت به اداره‌ی دارائی ارائه کرده‌اید؟
 3. مقدار درآمد شرکت شما چقدر است؟
 4. سود خالص به دست آمده در پایان سال مالی شرکت شما به چه میزان است؟
 5. و...

ممیزان مالیاتی با بررسی این موارد، مالیات شرکت شما را تعیین می‌کنند. بنابر این بهتر است همه‌ی فعالیت‌های خود را در دفاتر مالی ثبت کنید. اگر ممیزان حتی یک مورد اختلاف و تناقض و مغایرت پیدا کنند مالیات را اصطلاحا از طریق علی‌الراس دریافت می‌کنند. یعنی دیگر دفاتر قبول نمی‌شود و مالیات بر اساس معیارهای مشخص‌شده‌ی مالیاتی شناسایی و مطالبه می‌شود. دقت کنید که شما به عنوان یک شرکت باید در چهار ماه اول هر سال، به اداره‌ی مالیات، اظهارنامه‌ی مالیاتی ارائه کنید.

امیدواریم توانسته باشید اطلاعاتی نسبتا خوب درباره‌ی ثبت شرکت در مشهد از این مطلب به دست آورده‌باشید. فراموش نکنید که اگر می‌خواهید از موقعیت‌های مناسب فراهم‌شده در مشهد برای ثبت شرکت بهره‌مند شوید، می‌توانید از اکنون برای ثبت شرکت در مشهد اقدام کنید. کافی است با ثبت شرکت ویونا تماس بگیرید و اطلاعات لازم را برای شروع کار خود کسب کنید.