ثبت شرکت در چین

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 3.56 (تعداد رای 9)

اگر شما هم از آن دست افرادی هستید که به دنبال سرمایه گذاری در کشورهای خارجی می گردید و در این بین چین را هم مد نظر  قرار داده اید باید به شما تبریک گفت. چین  یا جمهوری خلق چین یکی از کشورهای آسیای شرقی است که هر چند بالغ بر 1.417 میلیارد نفر جمعیت دارد و به عنوان پر جمعیت ترین کشور دنیا محسوب می شود اما با این وجود دارای وسعت و پهناوری زیادی است که می توان آن را بعد از سه کشور  روسیه، کانادا و آمریکا چهارمین کشور وسیع از نظر مساحت و دومین کشور دنیا از نظر اقتصاد دانست.

این کشور یکی از قوی ترین کشور های دنیا از نظر اقتصادی است که البته این را مدیون ساختار سازمان یافته و فوق العاده اقتصادی خودش است که باعث شده روز به روز بر این شکوفایی اقتصادی و توسعه اقتصادی بیشتر ببالد و با همه جمعیت زیاد خود به عنوان یکی از کشورهای خواهان سرمایه و پیشرفت شناخته شود.

نگاهی بر اقتصاد چین

شاید بد نباشد اکنون که به فکر سرمایه گذاری و تاسیس یک شرکت در چین هستید نگاهی به اقتصاد این کشور بصورت خیلی اجمالی داشته باشید تا بدانید بهترین تصمیم را در ذهن خود گرفته اید.

کشور چین که تا سال 1979 اقتصادی دستوری تحت حاکمیت مائو داشت و عمده اقتصاد این کشور اقتصادی در دست دولت بود پس از درگذشت حاکم مستبد خود یعنی مائو و در سال 1978 یک تصمیم کلیدی را اتخاذ و اصلاحاتی مهم را در بعد اقتصادی انجام دادند. در این زمان بر خلاف گذشته اقتصاد چین به سمت درب های باز، بازار آزاد و روابط اقتصادی مناسب با غرب پیش رفت و توانست توسعه ای در اقتصاد این کشور پدید آورد که در جهان به عنوان یک موضوع تحصیلی در حال تدریس است.

چین تغییرات اقتصادی خود را مدیون رهبر و معمار اصلاحات اقتصادی خود یعنی دنگ ژیائو پینگ است. او یک جمله بسیار معروف دارد که به عنوان یک اصل در اقتصاد شناخته شد: چه تفاوتی دارد گربه سیاه باشد یا سفید تا زمانیکه موش ها را شکار کند؟

از جمله مهم ترین اقدام های وی برای ایجاد تغییرات اقتصادی که تا امروز هم بر اقتصاد چین همچنان به عنوان اصل لحاظ شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد مشوق های قیمتی و مالکیتی برای کشاورزها
 • ایجاد چهار منطقه بزرگ ویژه اقتصادی در سواحل این کشور
 • تمرکز زدایی ثروت و قدرت از دست دولت و واگذار کردن به بخش خصوصی و دولت های محلی
 • ایجاد ساز و کارهایی برای تشویق مردم به راه اندازی کسب و کار
 • ایجاد چندین منطقه آزاد تجاری با مشوق های مالیاتی
 • حذف قیمت گذاری دستوری

با این تغییرات کشور چین که تا قبل از این اصلاحات تنها 6 درصد رشد اقتصادی را تجربه کرده بود توانست بصورت میانگین سالیانه 10 درصد رشد اقتصادی داشته باشد و در هر 8 سال رشد اقتصادی خود را دو برابر کند.

شاید برای شما به عنوان سرمایه گذار در این کشور جالب باشد که بدانید چین در سال 2014 توانست 10.4 تریلیون دلار  معادل 60 درصد تولید ناخالص داخلی آمریکا را به دست بیاورد و پیش بینی می شود تا سال 2019 این کشور از نظر اقتصادی 21.3 درصد بزرگتر از اقتصاد امریکا شود.

نکته مهم تر اینکه تمامی شرکت های بزرگ دنیا بلا استثنا در این کشور سرمایه گذاری کرده اند و هر روز بر حجم سرمایه گذاری های در این کشور اضافه می شود و پیش بینی ها حاکی از عقب ماندن تمامی کشور های دنیا از جمله آمریکا از نظر اقتصادی از چین در آینده نزدیک خواهد بود. تعداد شرکت هایی که در چین به ثبت می رسند باور نکردنی است و می توان این کشور ار از این نظر به عنوان اولین کشور دنیا در راه اندازی کسب و کار و ثبت شرکت دانست.

بی تردید دلیل اصلی این موضوع دستاوردهای بسیار زیاد مالی و اعتباری برای سرمایه گذاران خارجی در این کشور بوده است که در این بین بسیاری از سرمایه گذاران ایرانی نیز حضور دارند.

ثبت شرکت در چین

ثبت شرکت در کشوری که بیش از 20 درصد اقتصاد دنیا را در اختیار دارد و روابط بسیار حسنه ای هم با ایران دارد از نظر اقتصادی می تواند یک تحول بزرگ در حوزه سرمایه گذاری برای افراد علاقمند باشد. اما ابتدا باید دانست که چگونه می توان در چین اقدام به ثبت شرکت کرد.

راه های زیادی برای ثبت شرکت در چین وجود دارد که در ادامه سعی می شود به بهترین راه ها برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این کشور اشاره شود.

 • ثبت دفتر نمایندگی در چین

دفتر نمایندگی یا Representative Office مخصوص اشخاص حقوقی است که قصد دارد تجارت و کسب و کار خود را توسعه داده و در چین نیز بتوانند آن را مدیریت کنند. دفاتر نمایندگی که در چین تاسیس می شوند تمام مسئولیت حقوقی خود را بر عهده شرکت مادر می گذارند به این صورت که موضوع مالیات ها و صدور فاکتور و ... تماما زیر نظر شرکت مادر و با مسئولیت این شرکت می باشد.

 • ثبت شرکت با مالکیت تماما خارجی

شرکت هایی که توسط افراد خارجی و با مالکیت صد در صد آنها در چین به ثبت می رسند از نوع شرکت با مسئولیت محدود هستند و به نام WOFE شهرت دارند. بصورت کلی می توان شرکت های با مسئولیت محدود را محبوب ترین نوع قالب شرکت در بین سرمایه گذاران خارجی دانست و در موضوعات مختلفی از جمله موضوعات تولیدی، بازرگانی ، خدماتی و مشاوره ای قابل ثبت هستند.

با ثبت این نوع شرکت در چین می توانید مالکیت کامل شرکت خود را داشته باشید و هیچ نیاز هم به مشارکت افراد چینی در شرکت خود بصورت الزامی نخواهید داشت.

 • شرکت جوینت ونچر یا JV (Joint Venture )

بسیاری از فعالیت های اقتصادی که در چین توسط افراد خارجی صورت می گیرد در قالب این نوع شرکت ها و سرمایه گذاری است. شاید دلیل اصلی آن ار بتوان تشویق دولت چین بر این مدل از سرمایه گذاری و ایجاد راهکارهای اقتصادی موثر در این زمینه دانست.

در واقع در این مدل شرکت های دو تا چند ملیتی شکل می گیرد به این صورت که سرمایه گذاران با خرید سهام و روابط تجاری متقابل با همدیگر همکاری می کنند. بنابراین سرمایه گذاران می توانند با مشارکت خود افراد چینی و یا سایر سرمایه گذاران از کشورهای دیگر در یک مجموعه جوینت ونچر در زمینه و موضوعات خاص سرمایه گذاری کرده و از سود مشترک آن در تولید و ارائه خدمات بهره مند شده و در ضمن می توانند نسبت به اشتراک دیدگاه ها و یا تجهیزات و دستگاه های تولیدی نیز اقدام نموده و در این نوع شرکت ها اغلب تبادلات تجاری و علمی زیادی هم صورت می گیرد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در چین

به غیر از موارد فوق موضوعات دیگری هم برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در چین وجود دارد که از نوع مشارکتی، سهامی  و... را نام برد که به دلیل اینکه رسمیت زیادی ندارد از توضیح آنها چشم پوشی می شود.

بصورت کلی برای راه اندازی یک شرکت از هر نوعی در چین نیاز به تهیه و ارائه برخی از مستندات دارید که اصلی ترین این مدارک عبارتند از:

 • ارائه یک تقاضانامه رسمی برای ثبت شرکت به شرکت بازرگانی چین
 • ارائه طرح تجاری و امکانسنجی طرح
 • مستندات دال بر توان سرمایه گذاری و تامین سرمایه مورد نیاز از منابع خارجی
 • اسامی سهامداران و اعضا هیئت مدیره شرکت
 • مدارک شناسایی مدیران و سرمایه گذاران
 • جواز ثبت شرکت از دولت محلی
 • تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز بخصوص آنهایی که باید به کشور وارد شوند
 • وکالتنامه وکیل بین المللی
 • سایر مدارک و مستندات بر اساس نوع شرکت
 • شماره حساب بانکی در داخل چین
 • ثبت نام در اداره مالیاتی چین
 • ثبت نام کارکنان در اداره بیمه تامین اجتماعی چین
 • اجاره و یا خرید مکانی برای دفتر و یا کارخانه
 • نام و مشخصات نیروهای فعال شرکت در چین

در نظر داشته باشید که باید برای بیمه کارکنان خود در چین اقدام به ثبت نام کارکنان خود در اداره تامین اجتماعی چین بکنید. ضمن اینکه مالیات مربوط به ماشین آلات و تجهیزات شرکت معاف است و نیازی به پرداخت آنها نیست.

موسسه بین المللی حقوقی ویونا یکی از برترین شرکت های حقوقی در زمینه ارائه خدمات سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بسیاری از کشورهای جهان از جمله چین با بهره مندی از وکلا و کارشناسان بسیار زبده و توانمند بین المللی است که توانسته صدها شرکت را به صورت صد در صد موفق در این کشورها راه اندازی نماید.

 این شرکت مفتخر است که خدمات زیر را به مشتریان خود ارائه نماید:

 • تهیه کلیه مستندات حقوقی ثبت شرکت در چین
 • خدمات ترجمه به انگلیسی و چینی مدارک مورد نیاز
 • تهیه مستندات رسمی ثبت شرکت از جمله اظهارنامه و اساسنامه شرکت برای ثبت شرکت در چین و ترجمه همزمان آنها
 • ارائه راهنمایی و مشاوره تخصصی برای سرمایه گذاری در بهترین فیلد ها و موضوعات تجاری
 • تکمیل فرم ها و ارائه درخواست و پیگیری های ثبت شرکت در چین

موسسه حقوقی بین المللی ویونا با سال ها تجربه و تخصص در زمینه های ثبت شرکت و برند در کشورهای مختلف دنیا و با تکیه بر مشاوران و وکلای خبره بین المللی خود آماده مشاوره و ارائه خدمات مورد نیاز مشتریان خود در انواع قالب های حقوقی در چین و یا سایر کشور ها می باشد.

در نظر داشته باشید که اسناد حقوقی و ارائه درخواست برای ثبت شرکت در کشورهای دیگر بخصوص چین نیازمند رعایت برخی از اصول و نکات مهم حقوقی است که می تواند در جریان ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار در این کشور بسیار تاثیر گذار باشد. از این رو همواره داشتن یک وکیل کاردان و کاربلد حقوقی بخصوص وکیلی از کشور خودتان بسیار کمک کننده خواهد بود.