ثبت شرکت در گرجستان

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.40 (تعداد رای 5)

گرجستان یکی از کشورهای اوراسیایی است که قسمتی از آن در آسیا و قسمتی در اروپا قرار دارد.  این کشور در غرب آسیا و در شرق اروپا قرار دارد و به عنوان یکی از کشورهای تاثیر گذار در مسیرهای ارتباطی و استراتژیکی در دنیا شناخته می شود.  این کشور در قسمت غربی خود با دریای سیاه، در قسمت شمالی با روسیه، و با ترکیه و ارمنستان از سمت جنوب و جمهوری آذربایجان در جنوب شرقی همسایه است.

تفلیس پایتخت گرجستان است و برای ما ایرانی ها یاداور تاریخ پر شکوه ایران زمین است. این کشور کمتر از 4 میلیون نفر جمعیت دارد اما از نظر موقعیت جغرافیایی شرایط بسیار خوبی دارد. گرجستان چند سالی می شود که به دنبال سیاست گذاری های داخلی خود در تلاش برای عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو است و به همین دلیل ساختاری های اقتصادی و زیر ساخت های کشوری خود را بصورت کلی در حال تغییر دادن است.

گرجستان همان ایبریا است که در تاریخ زیاد از آن نام برده شده است و این نشان از تاریخ بسیار طولانی این کشور دارد. بعد از حمله سال 2008 روسیه به این کشور ، تغییرات زیادی در گرجستان صورت گرفته و آرامش و امنیت زیادی در گرجستان حاکم شده است.

یکی از اصلاحات عمیقی که در گرجستان صورت گرفته، در خصوص ساختارهای اقتصادی این کشور است تا جایی که در سال 2010 بانک جهانی گرجستان را یکی از پیشرو ترین کشورها در اصلاحات اقتصادی نامید و به این کشور رتبه یازدهم را از نظر سهولت در سرمایه گذاری داد.

 این کشور به دنبال ایجاد زمینه های سرمایه گذاری در گرجستان توسط افراد خارجی موضوعاتی مانند اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در گرجستان را ایجاد کرده است. همچنین مالکیت خارجی را برای سرمایه گذاران آزاد کرده تا محدودیت های سرمایه گذاری را بردارد. این باعث جذب تعداد زیادی از شرکت های بزرگ برای سرمایه گذاری در این کشور شده است.

چرا ثبت شرکت در گرجستان؟

یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری در این کشور ثبت شرکت در گرجستان است. ثبت شرکت در گرجستان قابلیت های زیادی را برای صاحبین کسب و کار و تجارت ایجاد می کند و به دلیل سهولت در امور تجاری در این کشور و امکان تبادل کالا و خدمات با بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا در این کشور و همچنین امکان ایجاد حساب های بین المللی و دریافت کارت های بانکی معتبر بین المللی و یا افتتاح حساب های سود آور و غیره باعث شده که در سال های اخیر بسیاری از افراد ایرانی نیز اقدام به ثبت شرکت در گرجستان بکنند.

از بزرگترین مزایای ثبت شرکت در کشور گرجستان این است که ثبت شرکت در گرجستان باعث می شود سرمایه گذاران در این کشور از پرداخت عوارض واردات و مالیات های گمرکی معاف شوند.

در واقع گرجستان با ایجاد زیر ساخت های بسیار عالی برای سرمایه گذاری در این کشور نه تنها به رشد اقتصادی و کشوری خود کمک زیادی کرده است بلکه ساختارهایی را فراهم آورده تا بسیاری از صاحبین کسب و کار از فرصت های بالقوه موجود در این کشور نیز که کشوری رو به توسعه است استفاده کنند. ضمن اینکه از خطرات تحریم و مشکلات اقتصادی و تفاوت ارز زیاد در این کشور اوراسیایی خبری نیست.

بصورت کلی می توان ثبت شرکت در گرجستان را بهترین راه سرمایه گذاری در این کشور دانست زیرا با این شرایط نه تنها صاحب کسب و کار در این کشور هستید و می توانید اقامت کشور گرجستان را هم دریافت کنید بلکه صاحب سرمایه خود نیز بوده و سرمایه ای سود آور در دست خواهید داشت.

به منظور ایجاد سهولت در ثبت شرکت در گرجستان و سرمایه گذاری در این کشور، سیاست صدور مجوز در کمترین زمان انجام می شود و هیچ نوع فرایند اداری طولانی مدتی برای ثبت شرکت در این کشور دیده نشده است. بر همین اساس بوده که کشور گرجستان در سال 2017 از نقطه نظر سهولت امور اداری و مجوز های تجاری در رتبه هشت جهان قرار گرفته است.

انواع ثبت شرکت در گرجستان

هر چند که بسیاری از افراد به دنبال دریافت اقامت گرجستان برای ثبت شرکت در گرجستان اقدام می کنند اما باید در نظر داشت که سرمایه گذاری و ثبت شرکت در صورتی در گرجستان منجر به صدور اقامت برای متقاضیان می شود که این ثبت شرکت صوری نبوده و دلیل ثبت شرکت واقعا مشخص بوده و نوعی کارآفرینی و بصورت بلند مدت باشد.

از این رو اگر قصد ثبت شرکت صوری در گرجستان را دارید باید بدانید که هیچ یک از انواع شرکت هایی گرجستان برای ساختار مورد نظر شما تعریف نشده است. هر چند ثبت شرکت در گرجستان در کمترین زمان می تواند با  داشتن یک وکیل مجرب محقق شود اما ماندگاری این شرکت و دوام آن حداقل برای 5 سال باعث اقامت دائم گرجستان می شود.

بصورت کلی نوع اشخاص حقوقی و یا شرکت های تعریف شده در گرجستان متنوع است. ولی مهم ترین انواع ثبت شرکت در گرجستان را می توان به شرح زیر دانست:

 • ثبت شرکت با مشارکت محدود (Limited Partnership )

شرکت با مشارکت محدود را به عنوان شرکت های LP نیز در گرجستان می شناسند. این نوع شرکت یکی از شرکت های مورد علاقه در بین مردم گرجستان و بسیاری از سرمایه گذاران خارجی در این کشور است. حسن این نوع شرکت در این است که می توانند چندین نفر با تخصص های مختلف با هم مشارکت کنند و تحت یک عنوان و یا نام فعالیت های مختلفی را انجام دهند اما با این تفاوت که شخصیت آنها حقوقی بوده و از اعتبار زیادی برخوردار است.

در این نوع شرکت دو تا چند نفر می توانند با هم مشاکرت کنند و شرکت خود را ثبت کنند و هر یک در قبال مشتریان و یا طرفین خود مسئول هستند و باید جوابگوی تعهدات خود باشند.

 • شرکت با مشارکت عمومی (General Participation )

شرکت با مشارکت عمومی با نام یا مخفف GP در گرجستان شهرت دارد. این نوع شرکت دقیقا ساختار مشابه با ساختار شرکت با مشارکت محدود را دارد به این معنی که چندین نفر با هم مشارکت می کنند و هر یک تخصص متفاوتی دارند و تحت یک نام و به صورت حقوقی فعالیت می کنند اما تنها تفاوت مهم این شرکت نوع تعهدات شرکا است.

 در شرکت مشارکت عمومی گرجستان تمامی افراد یا شرکا در قبال کلیه دیون و بدهی های شرکت مسئولیت دارند صرف نظر از اینکه این دیون و یا بدهی بر عهده آنها باشد یا خیر. بنابراین باید تمامی مسئولیت شرکت را هر یک از شرکا بصورت کامل متعهد شود.

 • شرکت با مسئولیت محدود ( Limited Liability company)

محبوب ترین و در عین حال بهترین ساختار بریا ثبت شرکت در گرجستان ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود است که بیش از 90 درصد سرمایه گذاران خارجی این نوع قالب ثبت شرکت را در گرجستان انتخاب می کنند.

شرکت با مسئولیت محدود در که بصورت مخفف LLC نامیده می شود می تواند بین دو تا چند نفر شریک ثبت شود. حسن این شرکت ها بسیار زیاد است اما یکی از بهترین مزایای شرکت با مسئولیت محدود  این است که انجام کلیه امورات تجاری با این قالب شرکت امکان پذیر است. ضمن اینکه هر یک از شرکا تنها به اندازه سرمایه خود در شرکت مسئولیت دارد و این هم بعد از اینکه دیون شرکت از سرمایه خود شرکت پرداخت شود و سرمایه شرکت برای دیون شرکت جوابگو نباشد.

به صورت کلی به ساختاری که شرکت با مسئولیت محدود در گرجستان طبق آن ثبت می شود جنرال تریدینگ ( general trading) گفته می شود، یعنی ساختاری که طبق آن همه نوع فعالیت تجاری مجاز امکان پذیر است و تنها کافی است که در موضوع ثبت شرکت عناوین آن آورده شده باشد.

بر خلاف ساختاری شرکت با مسئولیت محدود در ایران که حداقل به دو نفر شریک نیاز دارد، ثبت شرکت با مسئولیت محدود در گرجستان می تواند توسط یک فرد هم انجام شود و کلیه دارایی ها و دیون شرکت را یک نفر تقبل نماید.

در این حالت فرد کلیه سهام و یا اعتبار شرکت را در اختیار دارد و  نیازی نیست برای سرمایه گذاری در گرجستان و ثبت شرکت در گرجستان نگران شریک یا شرکا باشد. ضمن اینکه برای ثبت هیچ نوع شرکتی در گرجستان الزامی برای مشارکت با افراد بومی این کشور دیده نشده است.

 • شرکت سهامی (Joint stock company )

در کشور گرجستان هم شرکت سهامی وجود دارد، همانطور که در اغلب کشورهای دیگر دنیا از جمله ایران این نوع شرکت با اعتبار زیاد وجود دارد.  شرکت سهامی که با نام JSC در گرجستان شناخته می شود درست مانند همه انواع شرکت های سهامی دیگر با تقسیم سرمایه شرکت به سهام مساوی بین شرکا کار خود را دنبال می کند.

بر این اساس باید چند نفر سرمایه شرکت را تعهد کنند اما این سرمایه به سهام تبدیل می شود و این سهام به اندازه مساوی و تنها با در نظر گرفتن میزان سرمایه به افراد اختصاص داده می شود . بنابراین صرف نظر از تعداد سهامداران، هر فرد به اندازه سهام خود در شرکت مسئولیت دارد. ضمن اینکه از محاسن این نوع شرکت می توان به امکان خرید سهام در شرکت های سهامی موجود برای سرمایه گذاران اشاره کرد.

در این حالت فرد به جای ثبت شرکت سهامی می تواند اقدام به خرید سهام شرکت های سهامی ثبت شده بکند و به همان اندازه اعتبار دریافت کند.

شرکت های سهامی در کشور گرجستان اغلب خاص شرکت های بزرگ که نیاز زیادی به سرمایه دارند، می باشد. بنابراین افرادی که به سهامدار زیاد یا شریک زیاد برای ثبت شرکت در گرجستان نیاز دارند این نوع شرکت را انتخاب می کنند.

همانگونه که توضیح داده شد، ساختارهای حقوقی دیگری نیز برای ثبت شرکت در گرجستان وجود دارد مانند ثبت شرکت تضامنی و یا ثبت شرکت با سرمایه گذاری فردی و غیره که چهار نوع شرکت فوق از محبوب ترین و بهترین انواع قالب حقوقی برای ثبت شرکت در گرجستان هستند.

مراحل ثبت شرکت در گرجستان

برای ثبت شرکت در گرجستان اولین اقدام نوشتن یک طرح تجاری یا بیزینس پلن است که نشان دهد شما قصد سرمایه گذاری و ثبت شرکت بصورت واقعی را در کشور گرجستان دارید. تنظیم این طرح برای قبول سرمایه گذاری و ثبت شرکت در گرجستان اهمیت زیادی دارد.

طرح تجاری شما در ابتدا به سفارت گرجستان در ایران ارسال و در صورت تایید و به منظور دریافت مجوز سرمایه گذاری و ثبت شرکت در گرجستان این طرح تجاری باید توسط اداره بازرگانی یا امور خارجه گرجستان مورد تایید قرار بگیرید.

به منظور اینکه با چالش جدی در خصوص نوع شرکت مواجه نشوید معمولا بهتر است ساختار شرکت خود را شرکت با مسئولیت محدود توصیف کنید که از نوع جنرال تریدینگ باشد. در صورت موافقت برای ثبت شرکت یک مجوز برای شما صادر می شود.

بر اساس این مجوز شما باید اقدام به دریافت یک ویزا و اقامت کوتاه مدت برای کشور گرجستان بکنید. سپس باید مکانی را برای فعالیت خود خریداری و یا اجاره کنید. نهایتا باید درخواستی برای ثبت شرکت به اداره ثبت شرکت ها در منطقه ای که قصد سرمایه گذاری دارید در گرجستان ارسال کنید.

به منظور بررسی درخواست و ثبت شرکت شما در گرجستان چندین مرحله را باید انجام دهید که می تواند هم زمان نیز انجام شود. این مرحله ها عبارتند از:

 • مشخص کردن قالب شرکت مورد نیاز برای ثبت
 • تعیین شریک یا شرکا احتمالی
 • تنظیم اساسنامه محضری به زبان گرجی و انگلیسی
 • تنیم قرارداد بین شرکا برای ثبت شرکت در گرجستان
 • طراحی مهر و ثبت برند شرکت در گرجستان ( در صورت نیاز)
 • تعیین موضوع فعالیت شرکت
 • تعیین یک نام مننحصر به فرد برای شرکت
 • ثبت نام در سیستم امور مالیاتی کشور گرجستان و دریافت کد اقتصادی و دفاتر پلمپ مالیاتی
 • ثبت نام در سازمان تامین اجتماعی گرجستان و دریافت کد بیمه شرکت
 • دریافت اسناد و فرم های مورد نیاز برای تکمیل از اداره ثبت شرکت ها
 • تکمیل فرم ها و تحویل آن به همراه مستندات مورد نیاز به اداره ثبت شرکت ها
 • تعیین میزان سهم یا سهام هر یک از شرکا
 • اخذ ویزا تجاری گرجستان
 • پرداخت هزینه های ثبت شرکت و نهایی کردن ثبت شرکت
 • استخدام کارکنان مورد نیاز و معرفی به سازمان بیمه تامین اجتماعی
 • افتتاح حساب در یکی از بانک های معتبر گرجستان و معرفی شماره حساب به اداره ثبت شرکت ها
 • معرفی مکان فعالیت شرکت به شهرداری و دریافت مجوز از شهرداری منطقه فعالیت
 • آغاز فعالیت شرکت

در نظر داشته باشید که بعد از انجام این مراحل و آغاز فعالیت شرکت است که شما می توانید برای اموری مانند اخذ اقامت گرجستان بصورت موقت و یا اخذ اقامت دائم گرجستان اقدام کنید.

با در نظر گرفتن این موضوع که احتمال زیادی وجود دارد که کشور گرجستان در سال های آتی به اتحادیه اروپا ملحق شود اکنون فرصت خوبی برای ثبت شرکت در این کشور و حضور در بازار های تجارت جهانی و استفاده از پتانسیل های اتحادیه اروپا برای رشد و توسعه سازمانی می باشد.

نکات مهمی برای ثبت شرکت در گرجستان

 • اگر قصد ثبت شرکت در گرجستان را دارید حتما از وکلای خبره داخلی خود ایران مانند وکلای مورد تایید موسسه حقوقی ویونا استفاده کنید. وکلای محلی گرجستان خیلی قابل اعتماد نیستند.
 • بهترین قالب ثبت شرکت در گرجستان ثبت شرکت با مسئولیت محدود می باشد که از طریق آن می توانید انواع فعالیت های تجاری را انجام دهید.
 • بر خلاف تصور بسیاری از افراد گرجستان هنوز به عضویت اتحادیه اروپا در نیامده است ولی در صورت ثبت شرکت در گرجستان می توانید از بازار آزاد و تجاری نا محدود این کشور به خوبی بهره برده و شرایط خود را برای حضور در اروپا و استفاده از بازار مناسب اروپا تقویت کنید.
 • کشور گرجستان رو به توسعه است و در زمینه های زیر ساختی مانند ساختمان سازی، انرژی های نو و تجدید پذیر، تولیدات انواع لوازم مورد نیاز برای زندگی و یا حتی به دلیل رویکرد های گردشگری ، سرمایه گذاری در حوزه گردشگری این کشور بسیار مستعد است.
 • با افتتاح حساب بانکی در گرجستان می توانید به راحتی صاحب حساب بین المللی شده و به بانک جهانی متصل باشید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در گرجستان

 • اصل پاسپورت و ترجمه پاسپورت شرکا و یا سهامداران شرکت که حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد
 • ارائه دو قطعه عکس از هر یک از شرکا با مشخصات پاسپورتی
 • انتخاب نام برای شرکت طبق فرم تعیین نام
 • تعیین موضوع یا موضوعات فعالیت شرکت
 • لیستی از نام شرکا و میزان سرمایه و یا سهم آنها در شرکت
 • اساسنامه شرکت
 • معرفی مجمع عمومی شرکت و هیئت مدیره شرکت به همراه مدیر عامل تعیین شده
 • ارائه سند ملکی و یا اجاره نامه محل فعالیت به منظور تایید آدرس محل کار
 • در صورت استفاده از وکیل ارائه وکالتنامه معتبر در داخل گرجستان
 • فیش یا سند پرداخت هزینه های ثبت شرکت
 • ارائه شماره حساب بانکی
 • ارائه مهر شرکت
 • قرارداد فی مابین شرکا که به امضا همه رسیده باشد
 • تادیه سرمایه تعریف شده برای هر یک از انواع قالب شرکت ها با توجه به نوع شرکت
 • کپی برابر اصل کارت ملی و شناسنامه شرکا، مدیر و وکیل شرکت

تبصره : کلیه مداک شرکت باید به زبان گرجی و یا انگلیسی تنظیم و یا ترجمه شود.

ثبت شرکت در گرجستان در حدود 2 تا 5 روز کاری نیاز دارد اما تکمیل مستندات و ارائه درخواست ثبت شرکت و اثبات دلایل ثبت شرکت از نظر حقوقی و به دنبال آن دریافت اقامت و یا ثبت برند در گرجستان از اقداماتی است که نباید ساده گرفته شود و پیچیدگی های زیادی دارد. بر این اساس موسسه حقوقی ویونا با تکیه بر دانش و تخصص وکلای حرفه ای خود و به منظور سهولت ثبت شرکت در گرجستان برای انواع مشتریان خود، آماده ارائه مشاوره و خدمات مناسب به شما عزیزان می باشد.