ثبت شرکت در یزد

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.83 (تعداد رای 3)

یزد شهر بادگیرهای ایران! در دل مرکز ایران یکی از زیباترین و خاص‌ترین شهرها یعنی شهر یزد قرارگرفته است. به‌جرئت می‌توان گفت بافت مخصوص یزد و مردمش از کم‌نظیرهای ایران هستند.
ازلحاظ تقسیمات کشوری استان یزد شامل 10 شهرستان به شرح : یزد، اردکان، بافق، میبد، اشکذر، بهاباد، تفت، ابرکوه، مهریز و خاتم است. در میان این شهرستان‌ها، شهرستان یزد به‌عنوان مرکز استان انتخاب‌شده است. معماری و بافت تاریخی و سنتی شهر نه‌تنها در ایران که در جهان ارزشمند شمرده می‌شود. به همین سبب در سال 1396 نام یزد به‌عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت گردید.

ازنظر تاریخ‌نگاران یزد آبادانی خود را مدیون اتابکان یزد است. اتابکان از سرانی بودند که بر یزد حکومت کردند. از این زمان توجه و اهمیت یزد در نظر حکومتی کشور چشم‌گیر شد و اداره آن توسط دولت برگزیده می‌شد. در طول ادوار مختلف افراد زیادی از مشاهیر در یزد به منصب رسیدند و یزد را یزد امروزی ساختند.
اما یزد از حیث اقتصاد و درآمدزایی فعالیت‌های متفاوتی را در برمی‌گیرد. صنایع بزرگی همچون نساجی و فرش‌بافی در یزد مشغول فعالیت هستند که در تهیه نیاز کشور سهم عمده و چشم‌گیری دارند. به سبب وجود معادن طبیعی مختلف در حوزه استحفاظی یزد صنایعی به‌موازات آن‌ها مشغول به کار است. از معادن موجود در یزد می‌توان به معدن فولاد، آهن، زغال‌سنگ و سنگ و کاشی نام برد. کارخانه‌های فیبر نوری و صنایع غذایی نیز در یزد مشغول به فعالیت می‌باشند. مهم‌ترین و پردرآمدترین صنعت یزد صنعت زرگری یا همان طلا سازی است که در سطح کشور جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است. با توجه به موقعیت جغرافیایی یزد و به طبع آب‌وهوای آن کشاورزی در یزد بازدهی ندارد به همین سبب مردم یزد رو به صنعت آورده‌اند. درنتیجه یزد از شهرهای صنعتی کشور محسوب می‌شود.

با در نظر گرفتن ویژگی‌های منحصربه‌فرد این شهر و حتی به هر دلیل متقاعدکننده دیگر ممکن است یزد را جهت سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در نظر گرفته باشید. اینکه شما ساکن یزد هستید یا نه در این امر اهمیت چندانی ندارد چون درهرصورت می‌توانند با مشمول شدن شرایط لازم موفق به ثبت شرکت در یزد می‌شوید. اگر شما ساکن این شهر نیستید می‌توانید برای ثبت شرکتتان راه‌کارهای موجود را از مشاوران مطلع گروه ثبت شرکت ویونا به دست آورید.

کلیاتی از ثبت شرکت در یزد

اداره مرکزی ثبت شرکت استان یزد که در مرکز استان یعنی شهرستان یزد مستقرشده متشکل از 9 اداره ثبت در زیرمجموعه خود است. هرکدام از این ادارات متعلق به یک شهرستان از استان یزد هستند. هر شهرستان در حیطه اختیارات خود می‌تواند در بخش‌های مختلف از شهرستان یک اداره جهت ثبت شرکت اقدام کنند و طی سلسله‌مراتب اداری امور مربوطه را انجام دهند. ازآنجاکه عرصه تجارت و امور تجاری گستردگی چشم‌گیری دارند دولت قانونی وضع کرده که طی آن شرکت‌ها با توجه به حیطه فعالیتشان در دنیای تجارت دسته‌بندی و ثبت می‌شوند. شرکت‌هایی که در دولت تعریف‌شده‌اند بدین شرح هستند: شرکت سهامی عام، شرکت سهامی خاص، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی، شرکت مختلط غیر سهامی، شرکت نسبی و شرکت تعاونی. آمار بالایی از ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها به سه دسته اول اختصاص دارند. دیگر شرکت‌ها حیطه فعالیت تخصصی‌تری را شامل می‌شوند. پس اجازه دهید در مورد شرکت‌هایی که فعالیتشان عمومیت بیشتری را دارا هستند در این مقاله به‌اختصار توضیح دهیم و جهت اطلاعات تکمیلی و همچنین روند تشکیلاتی و حیطه فعالیت دیگر شرکت‌ها شما را به برقراری تماس با متخصصان ثبت شرکت ویونا دعوت کنیم.

ثبت شرکت سهامی عام/خاص در یزد

شرکت‌هایی تحت عنوان سهامی عام و سهامی خاص تنها در نحوه¬ی تأمین سهام خود که همان سرمایه اولیه شرکت نیز نامیده می‌شود تفاوت دارند. اما همین تفاوت به‌تنهایی تأثیرات متعددی بر روی حیطه اختیاراتی آن‌ها گذاشته است. در ابتدا در مورد هر شرکت تعریفی ارائه می‌دهیم و سپس تفاوت حیطه¬ی عملیاتی و اختیاری آن‌ها را شمرده و بررسی می‌کنیم.

- به چه شرکت‌هایی شرکت سهامی عام می¬گویند؟

شرکت‌هایی که جهت امور بازرگانی توسط مؤسسین (حداقل 3 نفر) ایجاد می‌شوند و در کنار سهام اعضا و هیئت‌مدیره شرکت، مردم نیز با پرداخت هزینه (خرید سهام) در سهام شرکت سهیم می‌شوند.

- به چه شرکت‌هایی شرکت سهامی خاص میگویند ؟

شرکت‌هایی که جهت امور بازرگانی توسط مؤسسین (حداقل 3 نفر) ایجاد می‌شوند اما تمام سرمایه اولیه و ایجاد سهام منحصراً توسط مؤسسین تأمین می‌گردد. در شرکت‌های سهامی خاص سهام شرکت تقسیم‌شده و هر فرد به میزان سهام نامی خود در شرکت مسئولیت دارد.
بعد از این که یک دیدگاه کلی از شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص به دست آوردید لازم است با روند اداری آن‌ها آشنا شوید. چیزی که در ادامه مطالعه می‌کنید مختصری از این روند است یعنی صرفاً مراحل به ترتیب نامبرده شده‌اند، توجه داشته باشید که برای اطلاع از چگونگی انجام هر مرحله می‌توانید با ثبت شرکت ویونا مشورت کنید.

-برای ثبت شرکت سهامی عام در یزد چه مراحلی را باید انجام داد ؟

ثبت شرکت سهامی عام در یزد متمایز از قانون و روند جامع حاکم و در حال انجام در کل کشور نیست. شما در یزد هم باید تمامی مراحل را مانند دیگر شهرها طی کنید. بعد از تأسیس شرکت پر کردن اظهارنامه تأسیس شرکت، تهیه طرح اعلامیه پذیره‌نویسی، امضا کردن برگه تعهد سهم، شما باید به تأمین و تشکیل سرمایه بپردازید به خاطر داشته باشید که سرمایه شرکت سهامی عام ویژگی منحصر به نامش داشت. بعد از این مرحله شما باید به تخصیص سهام ایجادشده بپردازید و درنهایت شرکت خود را ایجاد و ثبت نمایید.

- برای ثبت شرکت سهامی خاص در یزد چه مراحلی را باید انجام داد ؟

جهت ثبت شرکت سهامی خاص در یزد شما باید روند قانونی تعیین‌شده توسط دولت را بگذرانید. یعنی بعد از امضای قرارداد ثبت شرکت مدارک لازم را جهت ثبت شرکت کامل کنید و نقص پرونده ثبت شرکت خود را کامل کنید. سپس اقدام به ثبت شرکت¬تان در سایت ثبت شرکت‌ها کنید و به فکر انتخاب نام باشید. بعد از مشخص شدن نام شرکت 35 درصد از سرمایه اولیه‌ای که برای ثبت شرکت در نظر گرفتید را تأمین کرده و در یک حساب بانکی قرار می‌دهید. فیش واریزی سهام و ارائه گواهی آن را در مدارک خود قرار دهید و به امضا نمود‌ن فرم‌ها و مدارک که اکنون مضاف شدند بپردازید. جهت ثبت شرکت شما باید مبلغ تعیین‌شده در خصوص حق الثبت و حق الدرج را واریز نمایید و فیش واریزی را هم به اداره ثبت شرکت یزد تحویل دهید.

برخلاف توضیح چندخطی که داده شد ثبت شرکت‌های سهامی عام و خاص از پیچیدگی متخص خود برخوردار هستند به همین سبب جهت جلوگیری از به وجود آمدن هرگونه خللی در این روند در طول مسیر باراهنمایی‌های ثبت شرکت ویونا همراه باشید.

ثبت شرکت سهامی عام در یزد یا شرکت سهامی خاص ؟

قضاوت و انتخاب را در این زمینه تنها خود شما که آشنا به شرایط خود هستید می‌توانید انجام دهید. حتی این موضوع که دیدگاه اصلی شما جهت ثبت شرکت چیست نیز در این انتخاب تأثیرگذار است. ما صرفاً در ادامه مزایا و معایب هر دو نوع از شرکت را در کنار هم قرار می‌دهیم تا شما بهتر بتوانید گزینش کنید.

شرکت سهامی عام

محاسن

1. سرمایه‌ی شرکت از سوی مردم تأمین می‌شود.
2. امکان شرکت در بازار بورس را دارد.

معایب

1. روند ثبت شرکت کمی پیچیده‌تر از سایر انواع شرکت‌هاست.
2. چون سرمایه را مردم تأمین می‌کنند، کنترل سرمایه و تصمیمات شرکت به‌آسانی محقق نمی‌شود.

شرکت سهامی خاص

محاسن

1. راحت بودن نقل‌وانتقال سهام
2. فعالیت دوستانه در جمعی کوچک با سرمایه‌ی کنترل‌شده
3. محدود بودن مسئولیت سهامداران (فقط در قبال سهام خود)

معایب

1. وجود مقررات زیاد برای ثبت شرکت سهامی خاص
2. وجود مالیات‌های بیش‌تر و پیچیده‌تر

اگر همچنان نقاط مبهمی در این زمینه برای شما وجود دارد جهت رفع و اطلاع کامل از روند ثبت و یا حتی انتخاب هرکدام از آن‌ها می‌توانید با ثبت شرکت ویونا تماس برقرار کنید .

مختصری درباره ثبت شرکت با مسئولیت محدود در یزد

در خاتمه این بحث برای آن دسته از عزیزانی که در عرصه تجارت تازه‌وارد هستند اما رویای اینکه شرکت خود را ثبت کنند و شروع به فعالیت کنند و این شروع برایشان موفقیت‌آمیز باشد و سکوی خوبی برای ورودشان به این عرصه محسوب گردد توضیح مختصری را در مورد شرایط لازم جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود در یزد در ادامه می‌آوریم. اما برای اطلاع از فرایند اداری مدارک مورد نیاز با متخصصان ثبت شرکت ویونا تماس بگیرید.

- شرکت با مسئولیت محدود چیست ؟

در توضیح ثبت شرکت با مسئولیت محدود در مصوبه‌های قانونی این‌گونه آمده است: شرکتی که بین دو یا چند نفر جهت انجام امور تجاری تأسیس می‌گردد و اعضای آن سرمایه اولیه را تأمین می‌کنند بدون آنکه سهام تقسیم‌بندی گردد و حیطه مسئولیت‌های هر فرد محدود به سرمایه‌ای است که تأمین کرده است.

- افراد با چه شرایطی قادر به ثبت شرکت با مسئولیت محدود در یزد هستند؟

طبق تعریفی که ارائه شد شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود ساده‌تر از این شرایط لازم در ثبت انواع دیگر شرکت‌هاست. شما باید سه شرط کلی را داشته باشید تا مجوز اقدام به ثبت شرکت با مسئولیت محدود را دریافت کنید. اول اینکه حداقل 2 نفر جهت شراکت باشید و هر دو نفر به سن قانونی یعنی 18 سال تمام رسیده باشید. دوم سهام‌داران شرکت حداقل باید دو نفر باشند اما میزان سهام آن‌ها اهمیتی ندارد سوم حداقل سرمایه‌ای که می‌خواهید با آن شروع به فعالیت کنید باید یک‌میلیون ریال باشد.

مطالبی که در زمینه ثبت شرکت با مسئولیت محدود آورده شد صرفاً برای آشنایی ابتدایی شما در نظر گرفته‌شده بود بدیهی است توضیحات تکمیلی در این زمینه و همچنین چگونگی روند آن را می‌توانید از ثبت شرکت ویونا درخواست کنید.