ثبت نشان جغرافیایی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.96 (تعداد رای 12)

نشان جغرافیایی چیست ؟

نشان جغرافیایی نشانه ای می باشد که بر روی کالاهایی که دارای یک منطقه جغرافیایی خاص بوده است و کیفیت و مرغوبیت و شهرت آن با توجه به واسطه آن منطقه جغرافیایی میباشد منتسب  می سازد بطور کلی یک نشانه جغرافیایی شامل نام و محله و منشاء تولیدکالا می باشد (کالایعنی هرگونه محصول طبیعی و کشاورزی و یا فرآورده های آن یا صنایع دستی و تولیدات صنعتی میباشد )

محصولات کشاورزی معمولا دارای کیفیتی هستند که منشاء گرفته از مکان ومحل تولید آن میباشد و تحت تاثیر شرایط جغرافیایی محلی از نظیر آب و هوا و خاک میباشد .

نشانه های جغرافیایی می توانند برای محصولاتی از نظیر پنیر روغن و محصولات کشاورزی بکار بروند .

شرایط حمایت از نشان جغرافیایی در ایران چیست ؟

در کشور عزیزمان ایران با توجه به قدمت تاریخی تنوع شرایط آب و هوایی مختلف موقعیتهای جغرافیایی مختلف باعث گردیده که محصولات کشاورزی متنوع داشته باشد و این شرایط باعث شده که فرصت منحصر به فردی ایجاد شود که بتوانیم یکی از صادر کنندگان محصولات کشاورزی در خاورمیانه باشیم

هر شخص یا گروه ذینفع میتواند در خصوص نشانه های جفرافیایی به منظور جلوگیری در خواست مطالبه و ضرر و زیان ناشی از آن را در دادگاه اقامه دعوی کند :

  • هرگونه استفاده از نشانه های جغرافیایی که مطابق ماده (10مکور ) کنوانسیون پاریس مصداق رقابت نامشروع شود
  • معرفی و انتساب غیرواقعی و گمراه کننده مبدا جغرافیایی کالا

ثبت  اظهارنامه نشانه های جغرافیایی :

اظهارنامه ثبت نشانه جغرافیایی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تسلیم می گردد :

هرمرجع صلاحیتدار در امر تولید توزیع و سیاستگذاری کالاهای مورد ثبت در زمان ثبت اظهارنامه باید موارد ذیل در در اظهارنامه قید شوند :

  • نشانه جغرافیایی که ثبت آن در خواست گردیده
  • نام و نشانی تابعیت تسلیم کننده اظهارنامه
  • کالایی که نشانه جغرافیایی به آن مربوط میباشد
  • مکانی که نشان جغرافیایی به مربوط میباشد
  • کیفیت و مرغوبیت ، شهرت و سایر خصوصیات کالایی که نشانه جغرافیایی برای استفاده گردیده است

اظهارنامه ثبت نشانه های جغرافیایی باید دارای پیوست ذیل باشد :

*10 عدد نمونه نشانه جغرافیایی

*مشخصات محصول که شامل اطلاعات ذیل باشد :

الف : نام محصول و نشانه جغرافیایی که ثبت آن درخواست میشود

ب: توصیف محصول شامل مواد خام اگر لازم باشد و خصوصیات اصلی و فیزیکی شیمیایی و طعم و بو و ظاهر آن میباشد

ج: منطقه مشخص جغرافیایی تولید شده محصول .

د: مدارک که نشان دهد مبدا محصول در منطقه جغرافیایی معین است یا محصول در آن منطقه تولید شده است .

ه: توصیف روش به دست آوردن محصول و اطلاعات مربوط به طبقه بندی چنانچه به بسته بندی برای تامین کیفیت یا تعیین منشاء تولید در منطقه جغرافیایی تعیین شده نیاز باشد

اگر کشور مبدا نشانه جغرافیایی ایران نباشد تسلیم یک نسخه از سندی که دال برثبت و یا شناسایی قانونی آن در کشور مبدا به زبان اصلی که به تاییدیه سفارت ایران در آن کشور رسیده باشد همراه با ترجمه آن الزامیست

ثبت شرکت ویونا با بهره گیری از کارشناسان متخصص و مجرب با دو دهه تجربه موفق با افتخار آماده ارائه خدمات به شما هموطنان عزیز می باشد

دیدگاه‌ها  

+2 # نشان جغرافیاییپویا 1400-03-06 19:18
چطور از یک نشان جغرافیایی حمایت می شود؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+2 # جواب: نشان جغرافیاییکارشناس ثبتی 1400-03-06 20:02
نشان های جغرافیایی یا با مبدا قوانین و مقررات منطقه ای و داخلی مانند قوانین حمایت در برابر رقابت نا مشروع، حمایت از مصرف کننده و غیره حمایت می شود و یا با طی تشریفاتی قانونی با ثبت نشان جغرافیایی در سازمان مالکیت معنوی قابل حمایت می شود. ضمن اینکه در ابعاد بین المللی نیز سازمان جهانی مالکیت معنوی موسوم به وایپو نشان های جغرافیایی را ثبت و از آنها حمایت می کنند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+4 # نشان جغرافیاییپوریا 1400-03-05 14:36
چرا نشان جغرافیایی نیاز به حمایت دارد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+3 # جواب: نشان جغرافیاییکارشناس ثبتی 1400-03-05 14:47
خصوصیات برخی از مناطق جغرافیایی نشان دهنده کیفیت و مرغوبیت یک کالا یا محصول است. به همین دلیل برخی به منظور فریب مشتریان ممکن است از نشان جغرافیایی خاص استفاده کنند. از این رو با توجه به اینکه مصرف کنندگان باید از منشا و کیفیت محصولات مورد نظر خود اطمینان داشته باشند ثبت نشان جغرافیایی اهمیت زیادی دارد. این موضوع یک فرایند دو طرفه است یعنی هم به منظور حمایت از تولید کنندگان محلی و جغرافیایی خاص حائز اهمیت است و هم از دیدگاه مصرف کنندگان که نیاز دارند محصول با اصالت خریداری کنند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+6 # نشان جغرافیاییمهرناز 1400-03-04 20:03
1- نشان جغرافیایی چیست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+3 # جواب: نشان جغرافیاییکارشناس ثبتی 1400-03-04 20:25
نشان جغرافیایی را باید علامت یا نشانه ای دانست که خاص محصولات یا خدمات یا منطقه جغرافیایی خاص است. این نشان در صورتی می تواند برای محصولات و یا کالاهای یک منطقه به ثبت برسد که بتواند خصوصیات آن منطقه را نشان دهد. خصوصیاتی مانند کیفیت، مرغوبیت، ویژگی های منطقه ای و خاص جغرافیایی و غیره را باید کاملا رعایت کرده باشد. در واقع یک نشان جغرافیایی در صورتی برای یک کالا یا محصول قابل ثبت است که تمامی ویژگی های آن منطقه جغرافیایی را بتواند نشان دهد یعنی نام کالا، محل پیدایش ، شرایط جغرافیایی و غیره را باید در بر داشته باشد. اگر کالایی هر یک از این ویژگی ها را نداشته باشد نمی تواند این نشان را دریافت یا ثبت کند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن