شرایط ثبت آرم و لوگو

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 3.63 (تعداد رای 4)

در دنیای تجارت امروز داشتن برند تجاری اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده و در همهمه های بازار یابی و فروش محصولات تنها فاکتور تعیین کننده تفاوت بین محصولات و خدمات شرکت ها که معتبر و مورد تایید همه باشد برند های تجاری هستند.  اما برخی گمان می کنند برند تجاری با ارم و لوگو متفاوت است. در حالی که در اصل تجاری و دنیای اقتصادی هر سه دارای یک مفهوم و وجهه هستند.

علامت تجاری، برند تجاری، نشان تجاری؛ ارم تجاری، لوگو تجاری و ... همه و همه دارای یک شخصیت در نظام اقتصادی و تجاری کشور هستند و همه تنها به عنوان تمایز دهنده بین محصولات و خدمات شرکت ها و به عنوان نشانه ای هستند که می تواند یک شرکت را در بین شرکت های دیگر مشخص و متفاوت کند. تنها تفاوت بین این موضوعات نوع طراحی انها و در اصل صاحبین این نوع طرح ها هستند و تنها موضوعی که می تواند این لوگو و آرم و ... را از همدیگر متفاوت کند صاحب قانونی هر برند و یا علامت تجاری است که نام او در گواهینامه آن درج شده باشد.

در اصل آرم ، لوگو و یا برند تجاری ترکیبی از خط و خطوط، رنگ ، تصویر، اشکال دو بعدی و سه بعدی، نور، رسم و ... هستند که یا به تنهایی و یا بصورت ترکیبی و گاها با استفاده از حروف و نشانه های دیگری یک طرح را بوجود می آروند که خاص شرکت خالق ان بوده و می تواند وظیفه مهم تمایز محصولات انها و همچنین اصل بازاریابی و فروش انها را عهده دار باشند.

البته برند تنها متعلق به شرکت های حقوقی نیست و هر فرد و صاحب فعالیتی تجاری می تواند در صورت داشتن ایده و طرحی برندی را به نام خود به ثبت برساند و اصلا بر خلاف تصور عده ای الزامی به داشتن شرکت نیست. حتی میزان تحصیلات و رده سنی و زن و مرد بودن افراد هم برای ثبت علامت تجاری محدودیت خاصی ایجاد نمی کند. اینکه شما در تهران هستید و یا اصفهان و یا یک روستا نیز تفاوتی در اصل برند و حتی اعتبار برند و لوگوی تجاری ندارد.

چه  لوگوها و یا ارم هایی را می توان ثبت کرد؟

لوگو و یا آرم تجاری توسط افراد زمانی می توانند به ثبت برسند که دارای ویژگی های خاص و با رعایت اصولی قانونی همراه باشند. هر نوع برند و یا لوگو و ارمی نمی تواند به ثبت برسد مگر اینکه توسط کارشناسان اداره مالکیت معنوی در ایران و کارشناسان سازمان جهانی wipo در هنگام ثبت بین المللی مورد تایید قرار بگیرند.

آرم و نشان تجاری زمانی که کپی برداری شده باشند، به شدت مشابه نمونه دیگری باشند، نتوانند تمایز ایجاد کنند، باعث ابهام و دوگانگی شوند، ایده و کسب و کار خالق خود را نشان ندهند، عمومیت داشته باشند و یا از کلمات تعریفی در انها استفاده شده باشد، از علامت های ملی و مذهبی و لشکری و کشوری استفاده کرده باشند، از نشان های بین المللی استفاده کرده باشند و چندین مورد دیگر نمی توانند به ثبت برسند.

آرم و یا لوگو باید منحصر به فرد باشد، بر اساس کسب و کار خالق برند طراحی شده باشد، به عنوان نشان تجاری شناخته شود، بتواند مفهوم و ایده خالق خود را معرفی و به مشتریان انتقال دهد، قابلیت ثبت داشته باشد و به عنوان عنصر بازاریابی شرکت بتواند به خوبی عمل نماید.

در واقع برند باید بتواند به اسانی به ذهن مشتری سپرده شود، دارای اثر عمیق بر ذهن مشتری باشد، مشتری را به فکر فرو برد، به مشتری احساس خوبی بدهد، مفهوم مورد نظر را مشتری از ان دریافت کند، تاثیر گذاری بالایی داشته باشد و زیبا و چشم نواز باشد.

نشانه های یک ارم تجاری خوب

مشتری حق دارد بر اساس مفهوم و ایده و خلق زیبای لوگو شما محصولات شما را انتخاب و به دیگران معرفی و باعث فروش بیشتر شما شود. اما وقتی ارم و لوگویی طراحی می کنید باید از ان دفاع کنید. باید بتواند با ارائه محصول با کیفیت و مناسب درخواست مشتری حال خوب او را تکمیل کنید. طعم عمیق رضایت باید بر دل مشتری و در چشم مشتری رسوخ کند و این موضوع می تواند برند شما را موفق و برند سازی شما را رقم بزند.

اما این تازه اول راه است و باید برای این موفقیت هر روز بهتر از دیروز باشید. بنابر این می توان اینگونه نتیجه گرفت که علی رغم موضوع تمایز و بازار یابی برای شرکت لوگو و ارم تجاری وظایف دیگری را هم برای شرکت و شخص حقوقی انجام می دهند.

مزیت ثبت لوگو و آرم تجاری

از جمله عمده ترین مزیت های یک ارم و یا لوگوی تجاری می توان به مواردی همچون: ایجاد تمایز بین محصولات و خدمات ، استفاده از ان برای فروش و بازار یابی شرکت ، استفاده از ان برای تاسیس و اجازه راه اندازی شعبه و نمایندگی، استفاده به عنوان اعتبار شرکت برای عقد قرارداد های داخلی و بین المللی بزرگ، استفاده از ان برای دریافت وام و تسهیلات بانکی، استفاده از ان برای سهولت تشخیص کالا ها توسط مشتریان،  برند سازی و مدیریت ان و دادن ارزش افزوده و ایجاد ان به عنوان عنصر ارزشمند کسب و کار  و صد ها مزیت دیگر اشاره کرد.

 ثبت لوگو و آرم تجاری

اولین اقدام برای ثبت لوگو ایجاد طرح انحصاری خودتان است. که بهتر است با نظر مشاوران و وکلای موسسه حقوقی ویونا اتفاق بیافتد. سپس با کمک مشاوران ما باید اظهارنامه تهیه شود و سایر مدارک شرکت و یا شخص حقوقی اماده و در سایت اداره مالکیت معنوی موضوع ثبت لوگو درخواست شود. پس از تایید کارشناسان این اداره باید در محل اداره مالکیت معنوی که در تهران واقع شده تشکیل پرونده داده شود و هزینه های مربوطه پرداخت شود و نهایتا لوگو ثبت و اگهی خواهد شد تا شما مالک لوگو و ارم تجاری شناخته شوید و گواهینامه ثبت لوگوی تجاری به مدت ده سال به  نام شما صادر شود.

البته همه این موضوع دارای فرایندی طولانی و نیاز به حوصله و صبر شما را در هر مرحله دارد. برای اینکه کارتان راحت تر پیش برود و نیازی به رفت و امد های زیاد و مشکلات ثبت لوگو و ارم خود نداشته باشید این وظیفه را به کارشناسان ما در موسسه حقوقی ویونا واگذار نمایید تا با قیمت مناسب و در زمان کم لوگوی شما را با بهترین کیفیت به ثبت برسانند.