شرایط و مراحل ثبت آژانس هواپیمایی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 3.32 (تعداد رای 33)

انجام برخی از کسب وکارها بدون داشتن شخصیت حقوقی عملا غیر ممکن است. در واقع ابتدا باید شما بصورت قانونی و بر اساس دستورالعمل های مرتبط با این موضوع شرکت خود راثبت کنید و بعدا به فعالیت در ان موضوع مبادرت نمایید در غیر اینصورت فعالیت شما تخلف محسوب خواهد شد و تبعات زیادی برای شما به دنبال خواهد داشت.

آژانس های هواپیمایی و مسافرتی از این دست شرکت ها هستند. برای ثبت آژانس مسافرتی سازمان میراث فرهنگی و برای ثبت آژانس هواپیمایی سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران باید مجوز لازم را صادر نمایند و پس از آن باید شرکت ثبت شود تا امکان فعالیت در موضوع مورد نظر وجود داشته باشد.

در این راستا آئین نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی  دو نوع شرکت گردشگری و خدمات مسافرتی را به رسمیت می شناسد که با تفاوت هایی از یکدیگر مجزا می شوند.

برخی از شرکت ها و موسسات مسافرتی تنها به ارئه خدمات مسافرت هوایی و تنطیم برنامه های مسافرت به داخل و خارج از کشور با هواپیما بصورت مستقیم و غیر مستقیم می پردازند و تنها خدماتی که ارائه می کنند تهیه مکان و یا جایی برای اقامت است. این دسته از شرکت های مسافرتی را شرکت های بند الف می دانند که زیر نظر سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کنند و به همین دلیل باید مجوزمورد نیاز خود را  هم از سازمان هواپیمایی دریافت کنند.

اما دسته دوم بیشترین تمرکز خود را بر ارائه خدمات گردشگری داخلی و خارجی و برنامه ریزی های لازم برای مسافرت های داخل ایران و بین المللی با  تامین وسیله سفر بصورت زمینی و هوایی و یا دریایی و سایر خدمات متناسب برای گردشگر مانند رزرو بلیط مناطق گردشگری، رزرو هتل و مسافرخانه، ارائه غذا و ... معطوف داشته اند که این نوع شرکت ها و یا آژانس ها را آژانس های گردشگری از نوع بند ب می نامند که باید زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فعالیت نموده و مجوز فعالیت خود را هم از این سازمان دریافت نمایند.

این آژانس ها می توانند با ارائه مدارک و شرایط لازم هر دو مجوز را از سازمان های مرتبط دریافت و فعالیت خود را بر هر دو موضوع متمرکز نمایند.

ثبت آژانس هواپیمایی

در قانون تجارت و یا سازمان هواپیمایی ایران  شرط تحصیلی خاصی برای متقاضیان ثبت آژانس هواپیمایی دیده نشده است هر چند فارغ التحصیلان رشته های گردشگری , زبان انگلیسی و روابط بین الملل و رشته های دیگر مرتبط بیشتر به سمت ثبت این آژانس ها می روند.

انچه مسلم است الزام به دریافت مجوز و تایید سازمان هواپیمایی است و حتی مدیر عامل منتخب آژانس را باید سازمان هواپیمایی تایید کند.

برای ثبت آژانس هواپیمایی انواع قالب شرکت ها می تواند ثبت شود ولی مرسوم ترین و بهترین قالب برای این نوع شرکت ها شرکت با مسئولیت محدود می باشد.

برای ثبت آژانس هواپیمایی در قالب شرکت با مسئولیت محدود دو نفر شریک حداقل نیاز است که یک نفر از انها  باید دارای سابقه فعالیت مفید یعنی حداقل سه سال در این زمینه باشد. ضمنا نباید هیچ یک از این شرکا دارای سوء پیشینه کیفری باشند.

مراحل ثبت آژانس هواپیمایی شرکت با مسئولیت محدود به ترتیب زیر می باشد

  • تهیه پیش نویس اساسنامه مورد تایید همه شرکا و ارسال ان به سازمان هواپیمایی کشور برای بررسی و صدور مجوز لازم. این مجوز بر اساس اساسنامه ارسال شده صادر می شود بنابراین نباید هیچ تغییری در مفاد ان دیگر داده شود و در صورت ضرورت باید این تغییرات به استحضار سازمان هواپیمایی برسد. در کل هر نوع تغییری در اساسنامه و بعدا در مدیریت و شرایط قانونی شرکت باید با نظر سازمان هواپیمایی کشور باشد.
  • قدم بعدی تعیین شریک است . دو نفر حداقل نفرات مورد نیاز برای ثبت شرکت می باشد. این تعداد حداکثری ندارد و می توان با هر تعداد شرکت را ثبت کرد.
  • تادیه میزان سرمایه لازم برای شرکت قدم بعدی ثبت آژانس هواپیمایی است. هر چند شرکت با مسئولیت محدود تنها با تعهد مدیر عامل برای تادیه مبلغ تعیین شده می تواند به ثبت برسد اما در هر صورت در اساسنامه آژانس باید میزان اعلام و تعهد شده شرکا مشخص شود. هر یک از این شرکا به اندازه سرمایه ای که در شرکت می اورند در شرکت مسئولیت و سهم و امتیاز خواهند داشت. یعنی به همان میزان از سود و زیان آژانس بهره می برند.
  • مرحله بعدی تعیین نام برای آژانس هواپیمایی است. در ابتدا و یا انتهای نام آژانس باید قالب شرکت اورده شود یعنی عبارت با مسئولیت محدود باید دیده شود. بعد به دلیل نوع فعالیت این نوع شرکت ها ذکر عبارت آژانس هواپیمایی نیز در دنباله و یا ابتدای نام شرکت مرسوم است. اما نهایتا باید نامی سه سیلابه با معنا و مفهوم فارسی متناسب با قوانین نام گذاری کشور باید برای آژانس انتخاب شود. این نام باید مورد تایید همه شرکا باشد. در ابتدا پنج نام باید انتخاب شود که اگر یکی از این نام ها انتخاب شد که هیچ در غیر اینصورت باید دوباره چند نام اعلام شود.
  • سپس مدارک شرکت باید نهایی شود. اساسنامه ابتدایی با تایید همه شرکا به همراه اظهارنامه و تقاضانامه و ... قبل از ارسال درخواست برای ثبت شرکت باید اماده شده باشد.
  • مدارک اماده شده به همراه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین که در ان مدیران و اعضاء هیئت مدیره و نفرات دارای امضا مجاز انتخاب شده اند به همراه صورتجلسه هیئت مدیره که در ان سمت ها و شروح وظایف تعیین شده باید در هنگام ثبت نام شرکت در سایت آپلود شود.
  • با تکمیل ثبت نام در سایت شماره پیگیری و شناسه ملی شرکت را یادداشت کنید.
  • این درخواست با مجوز سازمان هواپیمایی مورد بررسی قرار می گیرد و چنانچه مشکلی نباشد تایید می شود.
  • حال باید مدارک و مستندات حضورا به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده شود. مدارک در پرونده قرار داده خواهد شد و پیش نویس اگهی روزنامه رسمی تهیه خواهد شد. هزینه ها را شما پرداخت خواهید کرد. متن شرکت و خلاصه ان اگهی خواهد شد. خلاصه شرکت هم در روزنامه رسمی و هم در یک روزنامه کثیرالانتشار باید اگهی شود.
  • حال پرونده دارایی را تشکیل دهید, دفاتر مالیاتی را دریافت کنید و کد اقتصادی خود را تحویل بگیرید و آژانس هواپیمایی خود را رسما راه اندازی کنید.

به یاد داشته باشید بدون انجام این مراحل شما شرایط لازم را برای انجام این فعالیت ندارید و در صورت مشخص شدن محکوم به اعمال کاری غیر قانونی هستید. در ضمن اگر در کنار فعالیت آژانس هواپیمایی خود می خواهید فعالیت های آژانس مسافربری و یا گردشگری را هم انجام دهید باید مجوز های لازم را از سازمان گردشگری و میراث فرهنگی دریافت نمایید و در اساسنامه این موضوع را قید کنید.

همچنین هر گونه تغییرات مانند انتخاب مدیر جدید باید با نظر سازمان هواپیمایی باشد چراکه این سازمان به عنوان متولی نظارت بر آژانس های هواپیمایی است.

موسسه حقوقی ویونا یکی از برترین موسسات حقوقی ایران است که موضوع ثبت انواع شرکت ها را برای متقاضیان به سادگی و در کوتاه ترین زمان به ثبت خواهد رساند. آژانس های هواپیمایی از قوانین و مقررات خاص خود بهره می برند که باید با دقت در انتخاب بند بند  موضوع ثبت آژانس در نظر گرفته شود.

انجام هر گونه فعالیت گردشگری و هواپیمایی بدون اطلاع و مجوز های لازم از سازمان های گردشگری و میراث فرهنگی و همچنین سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران خلاف مقررات محسوب می شود و ممکن است تبعات بدی برای شما داشته باشد این در حالی است که ثبت و راه اندازی یک آژانس هواپیمایی با مشاوره و تخصص کارشناسان و متخصصین مجرب و کار دان موسسه حقوقی ویونا به راحتی و با کم ترین هزینه ممکن است.