شناسه ملی شرکت

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 2.75 (تعداد رای 2)

تمامی شرکت های درج شده در قانون تجارت پس از ثبت در اداره ثبت شرکت ها کدی یازده رقمی را به عنوان شناسه ملی شرکت دریافت می کنند که برای این شرکت ها بسیار حائز اهمیت بوده و در حکم شماره کارت ملی افراد حقیقی می باشد .

هر چند پس از ثبت شرکت شماره ثبت شرکت و یا همان شناسه ثبت شرکت را دریافت می کند و این شماره برای استعلام و شناسایی شرکت کاربرد خواهد داشت ولی از آنجایی که این شماره به دلیل وجود شعبات مختلف ثبتی در کشور ممکن است شماره ای مشابه داشته باشند خیلی قابل اعتماد نیستند و می تواند گاها تداخلاتی را ایجاد نماید .

شناسه ملی کدی است منحصر به شرکت که تنها متعلق به این شرکت بوده و در سامانه ثبت شرکت ها بهترین و معتبرترین شماره برای استعلام و یا سایر نیاز های شرکت ها می باشد . این شماره در حکم هویت شرکت می باشد و حفظ و نگهداری از آن بخصوص در زمان نهایی شدن ثبت شرکت و اقدامات پایانی فرآیند ثبت و آغازین شروع شرکت اهمیت فراوانی دارد .

 این شماره از زمانی که به شرکت اختصاص داده می شود تنها به همین شرکت مربوط خواهد بود و برای شناسایی و استعلام در زمان های مختلف به کار شرکت و مشتریان شرکت خواهد آمد . این شماره در زمان حیات شرکت و حتی پس از پایان فعالیت شرکت همچنان پا بر جا خواهد بود و به شرکت دیگری واگذار نخواهد شد .

در واقع شناسه ملی شرکت  ابزاری است که بوسیله آن سایر افراد ذینفع و مشتریان شرکت می توانند اطلاعات کافی را از شرکت دریافت نمایند . عمده ترین و مهم ترین اطلاعاتی که با شناسه ملی می توان از شرکت به دست آورد عبارتند از :

  • نام فرد یا افراد ثبت کننده شرکت
  • شناسه ملی
  • تاریخ تاسیس
  • تاریخ ثبت شرکت
  • شماره ثبت شرکت
  • واحد ثبتی
  • کد پستی
  • آدرس شرکت

داشتن شناسه ملی برای شخصیت حقوقی و اعتبار آن یک الزام است . شرکت هایی که این شناسه را نداشته باشند هنوز ثبت قانونی نشده اند و باید برای انجام معامله و داد و ستد تجارتی با آنها دقت فراوان شود و این موضوعی است که مشتریان درجه یک و معتبر به آن اهمیت فراوانی می دهند .

در واقع دریافت این شناسه برای شرکت ها الزام است و همه شرکت های حقوقی اعم از شرکت های خصوصی و دولتی و شبه دولتی و یا تمامی موسسات دولتی و مالی و داخلی و بین المللی ثبت شده در ایران و همچنین تعاونی ها و شعبات و نمایندگی های قانونی فعال در ایران  و ثبت شده در ایران این شناسه ملی را دارند .

مشتریانی که به دنبال این شناسه ملی می گردند به دو هدف مهم آشنایی کامل دارند .یکی اینکه به دنبال اطمینان از صحت وجودی شرکت باشند و دوم اینکه از اعتبار شرکت اطمینان حاصل نمایند . مزیت های اصلی دارا بودن شناسه ملی دو مورد است :

  • از بین بردن شرایط سوء استفاده به شرکت های تقلبی و بی نام و نشان و بی اعتبار
  • از بین بردن زمینه های سوء استفاده و مقابله با فساد و کلاه برداری از شرکت ها

مشتریان شرکت برای اطمینان از  اعتبار و دارا بودن شناسه ملی شرکت ها باید به سامانه مربوطه و سایت شناسه ملی ایران  مراجعه فرمایند .

طبق آئین نامه اختصاص شناسه ملی به تمام اشخاص حقوقی  تمامی شرکت ها موظفند شناسه ملی خود را در اختیار سازمان ها و شرکت هایی که درخواست آن را می کنند قرار دهند و ضمنا باید این شماره در تمامی قرارداد ها و مستندات رسمی سازمان ، هر گونه کارت سازمانی مانند کارت های شناسایی  ، ارائه هرگونه مجوز ،  حضور در مناقصات و مزایدات و ... به همراه کد پستی  قید شود . پس از ثبت شرکت مطابق با ماده 4 آئین نامه اختصاص شناسه ملی  سازمان ثبت کننده شرکت موظف خواهد بود تا کارت شخص حقوقی را صادر و از طریق دفاتر پستی برای او ارسال نماید .

به منظور ثبت و راه اندازی شرکت و نهایتا دریافت شناسه ثبت و شناسه ملی شرکت بهتر است با وکلا و مشاروان کارکشته ما همراه شده و تمامی امور را با خیال راحت به آنها واگذار نمایید .