علائم غیر قابل ثبت

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.88 (تعداد رای 4)

وجه تمایز محصولات و خدمات شرکت های مختلف برند یا علامت تجاری این شرکت ها می باشد. از این رو امروزه استفاده از این برند یا علامت تجاری به یک امر بسیار مهم مبدل شده است. چرا که نه تنها وجود شمار بسیار زیاد محصولات مشابه در بازار باعث سردرگمی مشتریان شرکت ها در انتخاب محصولات مورد نظرشان شده است بلکه نبود این برند بر روی محصولات و خدمات یک شرکت در واقع محصولات و خدمات این شرکت را بی هویت و بی اعتبار خواهد کرد.

برند می تواند ابزار قدرتمندی باشد تا بواسطه آن تبلیغات صورت بگیرد، مشتریان محصولات را بشناسند، خرید های دوباره از محصول انجام شود، مشتریان وفا دار تعریف شوند، اعتبار شرکت بالاتر برود و در وجهه داخلی و بین المللی شناخته تر شوند و هزاران مزایای دیگر که تنها با داشتن یک برند تجاری قوی و ثبت آن بصورت داخلی و یا بین المللی امکان پذیر می شود.

اهمیت داشتن برند و یا چندین برند در شرکت ها باعث شده تا این روزها شاهد هجوم میلیون ها طرح و ایده برای ثبت به عنوان برند در همه نقاط دنیا باشیم. این موضوع ثبت برند را مشکل تر کرده و به یک چالش برای ذهن طراحان و یک خواسته همراه با اما و اگر برای فعالان اقتصادی مبدل شود.

در این راستا به دنبال پیاده سازی نظام جامع ثبت بین المللی برند به همت کشورهای عضو کنواسیون پاریس در قراردادی  تحت عنوان قرارداد و یا تفاهم نامه مادرید و همچنین پروتکل الحاقی این تفاهم نامه قوانین و مقرراتی اتخاذ و بصورت بین المللی اجرایی شده که هر گونه برند و یا علامت تجاری قابلیت ثبت ندارد. دلیل اصلی این قوانین حمایت محکم تر و با پشتوانه بهتر از برند ها و طرح های تجاری در سطح دنیا است و ضمنا باعث می شود تداخلات و ابهامات کمتر شده و دست طراحان و ایده پردازان برای طراحی برند و یا علامت تجاری باز تر باشد.

در این راستا هر چند هرگونه حرف، عدد، خط و خطوط، تصویر، نشانه، رنگ، برچسب، ترسیم و یا استفاده هم زمان از چندین نمونه از این تعاریف می توانند به عنوان برند به ثبت برسند و هر چند ثبت برند محدودیتی ندارد و حتی در برخی از کشور ها بو ، صدا و مزه هم به عنوان برند ثبت شده است ولی با این وجود استفاده از برخی از علائم و نشانه ها نمی تواند موجبات ثبت برند را فراهم کند.

از این رو سازمان های مالکیت معنوی در هر کشور و یا سازمان بین المللی ثبت برند wipo موظف هستند قبل از ثبت برند طرح را به خوبی بررسی نمایند تا در صورتیکه موارد مشکوک و یا موضوعاتی که ثبت برند را محدود می کند در طرح مشاهده نمودند برند را ثبت نکنند.

علائم تجاری غیر قابل ثبت

به همین منظور مطابق با این قوانین و مقررات و متناسب با تعاریف موجود در قانون تجاری ایران و توافق نامه مادرید می توان علائم تجاری غیر قابل ثبت را به شرح زیر دانست:

 • واژه های عام : البته واژه عام تنها در خصوص طبقه و موضوع فعالیت شرکت قابل احراز است. مثلا ثبت واژه لوله برای یک تولید کننده لوله و اتصالات واژه عام محسوب می شود و دست افراد دیگر تولید کننده در این موضوع فعالیت را می بندد. از این رو لوله به عنوان واژه عام برای تولید لوله و اتصالات قابل ثبت نیست.
 • واژه های توصیف کنند : واژه های توصیف کننده هم هرگاه در خصوص موضوع و طبقه برند حالت توصیفی داشته باشند قابل ثبت نیستند. مثلا شما می توانید شیرین را برای هر محصولی ثبت کنید به غیر از محصولاتی که با مواد غذایی از جمله شیرینی پزی، شکلات و .. سر و کار دارند . این موضوع خارج از عدالت است که واژه ای مانند شیرین به یک تولید کننده شیرینی انحصار داده شود.
 • علائم فریب دهنده و گمراه کننده : معمولا درخواست این نوع ثبت برند مربوط به حوزه خاصی نیست. شما هر گاه از نام و یا اعتبار یک مکان ، یک شناخت و یا یک موقعیت سو استفاده کرده باشید نمی توانید آن برند را به ثبت برسانید. مثلا اگر شما تولید کننده کیف مصنوعی هستید نمی توانید از شکل و یا نام شتر، گاو، گوسفند به عنوان معرف محصولات چرمی در برند خود استفاده کنید و یا نمی توانید از یک مکان جغرافیایی به عنوان مکانی مشهور در تولید چرم طبیعی بر روی برند خود بهره ببرید. دلیل آن هم این است که استفاده از این شکل ها و یا مکان ها باعث ذهنیت اشتباه مشتریان و خرید محصولی می شود که در اصل با خواسته آنها متفاوت است.
 • علائم متضاد با اخلاق حنه و نظم عمومی: هر گونه شکل و یا تصویر و حروفی که با معیارهای انسان دوستانه و موازین و هنجارهای حسنه متضاد باشد نمی تواند به عنوان برند به ثبت برسد. البته این موضوع در کشور های مختلف تعاریف متفاوتی دارد. در ایران باید مراقب باشید که نه تنها متضاد با فرهنگ جامعه نباشد بلکه با معیارهای مذهبی و هنجارهای اخلاقی نیز تضاد نداشته باشد.
 • استفاده از نشانه های ملی و بین المللی: هر گونه پرچم ، نشان و علائم حکومتی و رسمی در داخل دولت ها و یا خارج از دولت ها که به دولت های دیگر تعلق داشته باشد و یا هر گونه استفاده از نشان های بین المللی و سازمان های چند ملیتی که نمونه آن در سازمان جهانی مالکیت معنوی wipo وجود داشته باشد برای ثبت برند ممنوع است.

البته با استناد به قوانین ثبت بین المللی برند و همچنین مطابق با ماده 32 قانون ثبت علائم تجاری و اختراعات در ایران موضوعات مورد درخواست ثبت برند نباید شامل هر یک از موارد زیر باشد . در غیر این صورت برند نمی تواند ثبت شود:

 • علامت و یا طرح هایی که قابلیت ایجاد تمایز و تفاوت بین محصولات و خدمات یک شرکت با شرکت یا موسسات دیگر را نداشته باشد
 • هر گونه طرح و یا علامتی که با اخلاق و فرهنگ دینی و اجتماعی و موازین فرهنگی و اخلاقی متضاد باشد
 • هرگونه علامت تجاری که ادرس اشتباهی به مشتریان داده و باعث ایجاد ابهام و اشباه در مشتریان در خصوص مبدا تولید و یا تولید کننده محصول بشوند.
 • هرگونه علامت تجاری که کاملا شبیه یک برند یا علامت تجاری داخلی و یا خارجی دیگر باشند و در واقع کپی شده باشند
 • هرگونه علامت تجاری که به شکل بسیار گمراه کننده ای مطابق با برند دیگری طراحی شده باشند ، بخصوص اگر در همان طبقه برند باشند.
 • هر گونه برند و یا علامت تجاری که قبلا ثبت شده و مالکیت آن همچنان در دست فرد دیگری باشد
 • هرگونه برند و یا علامت تجاری که قبلا ثبت شده و از زمان انقضا آن هنوز شش ماه نگذشته باشد
 • هرگونه برند و یا علامت تجاری که فرد دیگری نیز با انتشار آگهی ادعای مالکیت آن را داشته باشد.

البته با رعایت همه این موارد باز هم امکان عدم ثبت برند و یا علامت تجاری بنا بر کارشناسی کارشناسان اداره مالکیت معنوی در ایران و یا سازمان مالکیت معنوی جهانی wipo  وجود خواهد داشت. از این رو اگر متقاضیان ثبت برند یا علامت تجاری طرحی را ارائه نمایند که با رعایت تمامی موارد مورد نظر طراحی شده و فکر می کنند نباید  مشکلی در ثبت آنها باشد این حق را دارند که در صورت رد درخواستشان برای ثبت برند در خصوص آن اعتراض داشته باشند.

برند و یا علامت تجاری باید با دیدگاه و خواسته های شما سنخیت داشته باشد و بتواند مفهوم و دیدگاه شما را به مشتریان انتقال دهد. همیشه در نظر داشته باشید که برند ها متفاوت و خاص بیشتر جلب نظر می کنند و پوشش بیشتری بر مشتریان ایجاد می کنند. از این رو طرح یک برند خاص و ناب هنری است که آینده شما را تضمین می کند.

با ما در موسسه حقوقی ثبت برند ویونا همراه باشید تا با نظرات کارشناسی استادان ثبت برند در ایران  بتوانید برندی را در دست بگیرید تا اعتبارات زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. تجربه سالیان سال مشاوره و خدمت رسانی به مشتریان مختلف ما را برای ثبت برند شما از دیگران متمایز کرده است.