چرا باید شرکت ثبت کنیم؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 3.55 (تعداد رای 11)

به مجرد اینکه افراد در کسب و کار خود و یا حرفه ای که در ان فعالیت می کند کمی به موفقیت رسیده ند و شناخته شدند توسعه بیشتر کسب و کار و دستیابی به شرایط بهتر همیشه مورد آرزوی آنها می باشد و به دنبال راهی هستند تا بتوانند توانایی های خود را گسترش داده و  برای خود و زندگی خود شرایط بهتری رقم بزنند. همچنین هستند افراد تحصیل کرده ای که در رشته خود دارای دانش کافی هستند و تمایلی ندارند که برای دیگران کار کنند و دوست دارند تا از ابتدا راهی پیدا کنند که بتوانند هم استقلال بیشتری داشته باشند و هم اینکه به آنچه که در سر می پرورانند برسند. یا از افرادی که از کار برای دیگران و شرکت ها و استفاده از تخصص خود برای دیگران خسته شده و به دنبال راهی می گردند تا بتوانند از این کار دست کشیده و با استقلال و اختیار بیشتری کار کنند .

اما چگونه ؟ مطمئنا یکی از بهترین راه های برای دستیابی به استقلال بیشتر و همچنین استفاده از تخصص و دانش خود برای تجارت شخصی خود و همچنین بهترین راه برای توسعه فعالیت و تجارت و رسیدن به سود و اعتبار بالاتر ثبت شرکت و راه اندازی یک شرکت در حوزه فعالیت و دانش خودتان می باشد .

برای اثبات اینکه چرا بهترین راه برای به دست آوردن سود و اعتبار و استقلال بیشتر ثبت شرکت می باشد و دلیل اینکه چرا باید اصلا شرکت ثبت کرد و خودمات را گیر موارد حقوقی و قانونی زیاد بیاندازیم و اینکه فعالیت در شرکت چه منافعی برای ما به دنبال خواهد داشت و اینکه آیا بدون ثبت شرکت نمی توان به آنچه که فکر می کنیم بهترین است دست یابیم بهتر است تا پایان این مطلب ما را همراهی فرمایید .

هرچند ثبت شرکت و دستیابی به یک شخصیت حقوقی مسئولیت ها و وظایفی را برای ما به همراه خواهد داشت که ممکن است برخی خیلی تمایلی به انجام آنها نداشته باشیم اما این نکته که فواید شرکت بیش از مضرات آن است را نباید نادیده گرفت .انجام هر نوع کار تجارتی و خدماتی در قالب یک شخصیت حقوقی امتیازات زیادی برای صاحبین خود به همراه دارد . هیچ شکی نیست که ثبت شرکت بهترین و قوی ترین راه برای دستیابی به سود و اعتبار بالاتر و همچنین راهی است که می توان از طریق ان به پیشرفت های مالی و اقتصادی با دستیابی به اهداف بزرگتر و دامنه کاری بالاتر می باشد . فواید ثبت شرکت همیشه از معایب ان بیشتر بوده و هست و باید برای به دست آوردن موقعیت مالی و اعتباری بهتر کمی هم سختی را به جان خرید .

 

حال در ادامه فواید ثبت شرکت را با هم مرور می کنیم :

 • تمامی فعالیت هایی که در قالب شرکت انجام می پذیرد وجهه قانونی و رسمی دارد و این وجهه برای باعث بالاتر رفتن اعتبار و موقعیت شرکت شده و فرصت های بیشتری را برای شرکت فراهم می کند .شرکت ها قانوین وزیر نظر قانون فعالیت های خود را انجام می دهند و قانون به عنوان پشتیبان فعالیت های شرکت شناخته می شود .اما افراد حقیقی هر چقدر هم که در کار خود توانا باشند از این پشتیبانی برخوردار نیستتند . شرکت ها و ارگان های بزرگتر نیز به دنبال برخی پارامتر های قانونی هستند و پروژه ها و فعالیت های مورد نیاز خود را به شرکت هایی می سپارند که از این پشتیبانی و اعتبار برخوردارت باشند و تنها حاضر به عقد قرار داد با شرکت ها و افراد حقوقی هستند و همین موضوع می تواند باعث بالا رفتن اعتبار شما و به دست آورده فرصت های بیشتر برای شما شود .
 • شرکت ها همچنین مورد حمایت زیاد دولت می باشند و همین موضوع باعث می شود که از خدمات شرکت های ثبت شده که دولت پیش بینی نموده است بیشتر برخوردار شوید. خدماتی مانند خدمات وام و مالی ، حمایت های حقوقی و قانونی و ... همه فقط مخصوص افراد حقوقی می باشد . وقتی شما به این حمایت ها دلخوش باشید قطعا با اطمینان بیشتری فعالیت های شرکت را ادامه داده و به این حمایت ها دلگرم خواهید بود و امنیت شغلی بیشتر برای خود و همراهانتان خواهید داشت .
 • ثبت و راه اندازی شرکت به حداقل 2 تا 3 نفر شریک نیاز دارد . این یعنی تقسیم مسئولیت میان شرکا . وقتی یک نفر فرد حقیقی بخواهد فعالیتی را انجام دهد از بستن قرار داد تا انجام پروژه و مراحل مالی و مدیریت و ... همه به عهده خود او می باشد در حالی که شرکت های حتی کوچک با تقسیم این فعالیت ها بین شرکا و همکاران می توانند فعالیت بیشتری در کار داشته باشند و تمرکز بیشتری بر روی حوزه مورد فعالیت خود به کار ببرند .
 • شرکت ها به دلیل فعالیت های گروهی که انجام می دهند می توانند تخصص های بیشتری را در حوزه فعالیت خود وارد نمایند . مثلا شرکت های ساختمانی تنها کار دیوار چینی و محکم کاری را انجام نمی دهند و به دلیل تخصص های زیادی که می توانند وارد حوزه فعالیت خود کنند می توانند از صفر تا صد یک ساختمان را به تنهایی پشتیبانی نموده و این گونه فعالیت کرده باعث می شود مشتریان بیشتری نیز به انها مراجعه کرده و خدمات و فعالیت های خود را به آنها بسپارند تا با چند شرکت و با تعرفه های مختلف مواجه نشوند.
 • همچنین تقسیم فعالیت و مسئولیت در شرکت ها باعث می شود که در صورت ضرر و زیان همه این ضرر ها متوجه یک نفر نباشد. هرچند سود حاصله در فعالیت های حقوقی بین چند نفر تقسیم می شود ولی ضرر و زیان نیز به همین میزان تقسیم خواهد شد. ضمن اینکه توانایی افراد برای انجام پرژه های معمولا به حدی است که جلوی ضرر و زیان در اغلب موراد گرفته می شود .
 • ثبت شرکت همیشه بهترین راه برای شراکت بین دو تا چند نفر به عنوان افراد متخصص و شریک می باشد . دلیل اینکه شراکت با افراد حقیقی نمی تواند اطمینان و پشتیبانی قرارداد افراد در شراکت های حقوقی را به همراه داشته باشد . شرکت ها در راستای یک قرارداد محکم حقوقی و قانونی ایجاد می شوند و هر یک از افراد در اوردن سرمایه در شرکت و میزان شراکت آزاد بوده و درست مطابق قانون و به اندازه آورده و سهم خود در شرکت از سود و زیان شرکت برخوردار خواهند بود . در حالیکه شراکت با افراد حقیقی هیچ پایه و اساسی نداشته و به راحتی می تواند باعث خسران زیاد برخی از طرف های شراکت بشود .
 • شرکت ها از امتیازات بالای قانونی و حقوقی برخوردار هستند و این موضوع باعث می شود قراردادهای دولتی و مناقصه ها و مزایده های پر سود و با منافع زیاد تنها به افراد حقوقی و شرکت ها واگذار شود . اغلب شرکت ها و نهاد های بزرگ خصوص هم با برگزاری مناقصات و مزایدات تنها قرار داد های خود را با شرکت هایی که بهترین امتیازات را داشته باشند به امضاء خواهند رساند و می بینید که در این جریان هیچ نامی از افراد حقیقی برده نمی شود .
 • همیشه چه در ایران و چه خارج از کشور برند ها و شرکت های نامی بزرگی هستند که انها هم به دلیل تمایل به گسترش فعالیت خود به دنبال افرادی می گردند که محصولات و خدمات خود را در قالب یک نمایندگی رسمی و یا یک شعبه فعال به افراد صاحب صلاحیت واگذار نمایند. این نمایندگی ها و شعبات به دلیل اینکه حمایت شرکت های مادر را به دنبال دارند و همچنین برند ها و شرکت های شناخته شده ای هستند اغلب برای دارندگان امتیاز این نمایندگی ها و شعبات دارای سود حتمی و مزایای زیادی هستند.

اما نکته قابل تامل این است که امتیاز این نمایندگی ها و شعبات تنها به افراد حقوقی واگذار می شود و تنها شرکت های ثبت شده قانونی می توانند درخواست داشتن این نمایندگی ها و امتیازات را داشته باشند و شرکت مادر هم تنها به این افراد امتیازات خود را واگذار خواهد کرد . زیرا اطمینان و اعتماد به طرف مقابل بخصوص افرادی که برای شرکت های مادر و بزرگ و برند های مطرح شناخته شده نیستند کاری غیر عقلانی و ریسکی بزرگ محسوب می شود و این شرکت ها به دلیل طی اقدامات قانونی و اینکه تمام فعالیت های خود را با احتیاط و بر اساس موازین حقوقی و قانونی انجام داده اند موفق به رسیدن به این موفقیت شده اند.

 • افرادی که شرکت ثبت می کنند تمامی اطلاعات خود و شرکا و اطلاعات دقیق شرکت را اعم از تاریخ ثبت شرکت ، لیست اعضاء هیئت مدیره ، سمت افراد در شرکت ، افراد دارای امضاء مجاز ، آدرس قانونی شرکت ، موضوع فعالیت و ... را ضمن درج در رزونامه رسمی و روزنامه کثیر الانتشار در سایت خود اداره ثبت شرکت ها نیز در معرض دید همگان قرار خواهند داد . این یعنی شفاف سازی اطلاعات برای مشتریان و اشخاص ثالث و ذی نفع . وقتی تمام اطلاعات شما به این صورت قابل ردیابی و شناسایی می باشد مشتریان نیز با حصول اطمینان بیشتری با شما وارد معامله شده و تردیدی در این زمینه اگر وجود داشته باشد تردید در خصوص اعتبار و صلاحیت شرکت نمی باشد . شفافیت شرکت ها اعتبار شرکت را بالاتر می برد و اعتبار بالاتر در شرکت ها باعث جذب سرمایه گذاران و مشتریان بیشتر برای شرکت شده و موفقیت آتی شرکت را بیشتر تضمین خواهد کرد .
 • فعالیت رسمی و قانونی شرکت ها و درج تاریخ شروع به فعالیت شرکت باعث می شود که با گذشت هر سال سابقه شرکت بالاتر رفته و ضمن درج فعالیت های صورت گرفته برای شرکت رزومه قوی تری برای شرکت به وجود خواهد امد . نام شرکت در همه مدارک و مستندات شرکت ثبت خواهد شد و این خود به عنوان بهترین راه برای قوی تر شده رزومه کاری شرکت می باشد . در نهایت مدت زمان بیشتر فعالیت شرکت نیاز به اثبات برای افراد ثالث را نخواهد داشت و تنها با مراجعه به تاریخ ثبت شرکت مشتریان و ذی نفعان می توانند به راحتی قدمت و اعتبار شرکت را به دست بیاورند .
 • همچنین از مزایای دیگر ثبت شرکت می توان به این نکته اشاره نمود که برخی از امتیازات دولتی و تسهیلات و اعتبارات دولت تنها مختص افراد حقوی خواهد شد . اعتمادی که دولت به افراد حقوقی و شرکت ها دارد باعث می شود بسیاری از مجوزها برای برخی از امور دارای منافع زیاد را تنها برای شرکت ها در نظر بگیرند . شراکت در برخی از پروژه های دولتی و ملی نیز تنها برای افراد حقوقی امکان پذیر می باشد و در این میان هم افراد حقیقی تنها چاره ای که خواهند داشت کار کردن برای افراد حقوقی و دادن قسمت زیادی از سود خود به این شرکت ها و افراد می باشد .

هرچند ثبت شرکت موارد و منافع زیادتری برای افراد حقوقی به همراه خواهد داشت که در این مقوله نمی توان به همه آنها پرداخت مانند داشتن استقلال  کار ی ، آزادی بیشتر در انجام فعالیت های مربوطه ، تنظیم روال و مراحل انجام کار توسط خود افراد و ... که در این مقوله نمی گنجد.

اما اجازه بدهید برخی از معایبی را هم که برای ثبت شرکت دیده می شود بیان کنیم تا با بررسی اینکه آیا دلایلی قانع کننده ای هستن که به خاطر آنها شرکت ثبت نشود به بحث خود خاتمه داده باشیم .

 • از جمله اصلی ترین مواردی که به عنوان یک عیب بزرگ برای ثبت شرکت ها افراد بر می شمارند پرداخت مالیات می باشد . اینکه هر سال باید مرود حسابرسی قرار گرفته و با ارائه دفاتر پلمپ و صورت وضعیت مالی شرکت قسمتی از سود داشته و یا نداشته شرکت را باید دو دستی تقدیم دولت به عنوان مالیات نمایند .

این دلیل نمی تواند دلیل قانع کننده ای باشد . زیرا تمامی افراد فعال در حوزه اقتصادی و تجاری کشور موظف به پرداخت مالیات می باشند و اگر فردی مالیات خود را پرداخت نکند متخلف بوده و ادامه فعالیت برای او امکانپذیر نمی باشد . تمامی صنوف و نهادهای صاحب صلاحیت برای صدور مجوز فعالیت برای افراد حقیقی تنها مجوز این افراد را در صورتی تمدید خواهند کرد که وضعیت مالیاتی آنها درست باشد . حتی کارمندان و کارگران هم به نسبت در آمد خود مالیات پرداخت می نمایند .

 

حال شرکتی که سود فراوانی به دست آورده باشد باید مالیات زیادتری هم پرداخت کند و اگر شرکتی نتواند سود زیاد داشته باشد و یا فعالیتی انجام نداده باشد مالیات براورد شده برای آنها هم بسیار کم و به میزان فعالیت و سود آنها خواهد بود  .

تکمیل صحیح دفاتر مالیاتی و اظهار صحیح و به موقع اظهارنامه مالیاتی  به اداره دارایی ، میزان صحیح درآمد و هزینه های شرکت و سود خالص کسب شده باعث می شود که مالیات بدون جریمه و علی الراس شدن برای شما در نظر گرفته شود و حتی در مواقعی هم می توانید این مالیات را در چند نوبت پرداخت نمایید. پس این موضوع دلیل قانع کننده ای برای عدم ثبت شرکت و محروم شدن از آن همه منفعت ذکر شده نمی باشد .

 • یکی از معضلات و موارد مورد نگرانی شرکت ها تکمیل دفاتر پلمپ مالیاتی می باشد . به هیچ عنوان دریافت و تکمیل این دفاتر کار پیچیده و نگران کننده ای نیست . فقط کافی است اطلاعات صحیح حوزه مالی مانند درآمد ها ، بدهی ها ، مخارج و استهلاک های خود را با دقت وارد این دفاتر نمایید.حتی در صورتیکه فکر می کنید این موضوع پیچیده و وقت گیر است بسیاری از دفاتر حقوقی در سطح کشور هستند که حاضرند با دریافت مبالغ کمی این کار را برای شما با دریافت اطلاعاتتان انجام دهند .
 • از دیگر مواردی که می توان به عنوان نگرانی برای ثبت شرکت عنوان کرد این است که شرکت ها باید افرادی را استخدام کرده و حقوق و بیمه انها را هم مطابق با قوانین کار پرداخت نمایند . هر چند انجام این موضوع حقیقت دارد و عملا شرکت ها بدون کارمندان خوب و توانا نمی توانند به مقاصد خود دست پیدا کنند ولی باید برای این موضوع هم نکاتی را در نظر گرفت .

اولا اینکه بار فعالیت شرکت بر دوش همین کارکنان خواهد بود و هر چه این کارمندان بیشتر متخصص باشند مطمئنا در بسیاری از موارد ثابت شده است که میزان سودی که برای شرکت دارند حداقل چندین برابر میزان حقوق و مزایای دریافتی آنها می باشد.

دوما نه تنها شرکت ها که افراد حقیقی هم در صورتیکه فردی را برای کمک و کار استخدام کنند باید حقوق و مزایای او را مطابق با قوانین کار پرداخت نمایند وگرنه دچار تخلف شده اند .

بیمه کارکنان نیز تماما بر عهده کارفرما و شرکت نمی باشد مقداری از آن را از حقوق خود کارمندان کسر می کنند . هر چند بیمه نه تنها برای کارمندان به عنوان یک پشتوانه و دلگرمی است که حتی در صورت اتفاق برای هر یک از کارکنان این مسئولیت از گردن کارفرما تا حدود زیادی مرتفع خواهد شد و این بیمه است که مخارج کارکنان آسیب دیده را جبران خواهد کرد در حالی که در صورت عدم بیمه بودن تمامی مخارج گاها هنگفت درمان را باید کارفرما قانونا متقبل شده و جرائمی هم به دلیل عدم بیمه کردن کارکنان پرداخت نماید .

 • یکی از الزامات ثبت شرکت ارائه آدرسی دقیق و مشخص می باشد که گاها به دلیل نبود این
  آدرس و عدم توانایی فرد برای اجاره و یا خرید فضایی برای کار کل برنامه ثبت شرکت و پیشرفت یک نفر به هم خواهد خورد . البته برای ابتدای ثبت شرکت می توان از آدرس منزل هم برای ثبت ابتدایی شرکت استفاده کرد ولی هنگام ثبت نهایی شرکت باید ادرس یک مکان تجاری با سند ملکی یا محضری ارائه شود .

برای حل این مشکل ابتدا آدرس منزل را وارد نموده و تا دو ماه بعد می توانید مکانی کوچک و حتی یک اتاق از یک مکان تجاری بزرگ را برای شروع اجاره نموده و فعالیت خود را آغاز نمایید. اگر اطمینان دارید که فعالیتی که می خواهید برای آن شرکت ثبت کنید به سود دهی می رسد نباید نگران هزینه های کرایه مکان کوچک خود باشید . همچنین می توانید با بهره بردن از شرکای تجاری قوی تر در حوزه مالی و یا دادن قسمتی از سهام شرکت در قبال آورده های برخی از شرکا در تاریخ های مشخص برای اجاره بهای ملک مورد نظر فعالیت خود را آغاز کرده و هنگامی که به سود مورد نظر دست یافتید مکان بهتری  را برای فعالیت خود انتخاب نمایید .

 • هزینه و مدت زمان مورد نیاز برای ثبت شرکت از دیگر نگرانی های علاقمندان به ثبت شرکت می باشد . اولا هزینه ثبت شرکت به نسبت دیدگاه و آیند های که شما برای خود و شرکت در نظر گرفته اید نمی تواند هزینه ای زیاد باشد و دوما در صورتیکه بتوانید با برنامه ریزی صحیح شرکت را به سود دهی و چرخش مالی درست برسانید می توانید در کوتاه مدت هزینه ثبت شرکت را جبران نمایید. پس بهتر هزینه ابتدایی شرکت را به عنوان سرمایه گذاری تلقی نموده و این موضوع را به بهانه ای برای عدم ثبت شرکت مبدل نکنید .
 • برخی نیز عدم آشنایی با قوانین تجارت را دلیل عدم ثبت شرکت عنوان می کنند . این ترس تا حدودی درست است زیرا قوانین حقوقی و قانونی و تجارتی باید به درستی در این مسیر طی شود . اما برای این موضوع راه های زیادی است . مثلا می توان با مطالعه این قوانین و یا داشتن کتاب جامع این قوانین در دفتر کار بر این ترس فایق آمد . اما بهترین راه استفاده از مشاورین حقوقی و قانونی و وکلای خبره بخصوص در ابتدای راه شرکت می باشد. این افراد با دریافت مبلغ ناچیزی بصورت توافقی با شما تمامی این دغدغه را برای شما مرتفع خواهند نمود .

هرچقدر هم بررسی کنید آینده و سود و اعتباری که با ثبت شرکت انتظار شما را می کشد ارزش برخی از مشکلات را هم خواهد داشت . ثبت شرکت بی تردید  اولین قدم موفقیت شما خواهد بود اما اگر از موارد گفته شده ترسی به دل راه ندهید . اگر با این وجود همچنان تردید دارید کارشناسان و متخصصین ما برای پاسخگویی رایگان به سئوالات شما همیشه آماده هستند .